Arrihet marrëveshja për formimin e qeverisë në Gjermani

12 janar 10:53

Politikanët në Gjermani pas bisedimeve të shumta kane arritur një marrëveshje për formimin e qeverisë së re të udhëhequr nga koalicioni CDU-SPD.

Këto përparime hapin rrugë për nisjen e bisedimeve formale për formim e koalicionit në mes të partisë së kancelares Angela Merkel, CDU dhe ish-partnerit të tyre të koalicionit të mëparshëm SPD.

Bisedimet janë të fokusuara në dallimet sa i përket taksave dhe migracionit.

Gjermania nuk ka arritur të formoj qeverinë që nga zgjedhjet të cilat janë mbajtur në shtator të viti të kaluar.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Të fundit
Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka zyrtarizoi kandidaturën…