Nesër matet fuqia e partive politike
Nesër matet fuqia e partive politike Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) tashmë i ka bërë të gjitha përgatitjet për zgjedhjet lokale të së dielës. ...
D4D bën thirrje për zgjedhje të drejta dhe pa incidente
D4D bën thirrje për zgjedhje të drejta dhe pa incidente Instituti Demokraci për zhvillim i ka bërë thirrje të gjitha subjekteve politike, të cilat garojnë në zgjedhjet e nesërme lokale që të kontribuojnë për zgjedhje të drejta, demokratike dhe pa ...
Kosova në heshtje zgjedhore
Kosova në heshtje zgjedhore Pas një fushate 30 ditëshe për zgjedhjet lokale, në Kosovë ka nisur heshtja zgjedhore. ...
Avokatja tregon pse e kthyen në burg Enver Sekiraqën
Avokatja tregon pse e kthyen në burg Enver Sekiraqën Enver Sekiraqa, është kthyer mbrëmë në Burgun e Sigurisë së Lartë, për shkak se Prokuroria ka gjetur se ai ka shkelur arrestin shtëpiak. ...
Mësojeni se ku do të votoni nesër
Mësojeni se ku do të votoni nesër Tashmë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar linkun në të cilin tregon se ku do të votoni në zgjedhjet lokale gjatë ditës së nesërme, 22 tetor. ...
Bahtiri: Asnjëri nuk mund të më mposhtë
Bahtiri: Asnjëri nuk mund të më mposhtë Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i cili synon ta udhëheqë këtë komunë edhe për një mandat të ri, është shprehur i bindur se do të triumfojë sërish më 22 tetor. ...
Reagimi i shtetit shqiptar
Reagimi i shtetit shqiptar Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha ...
Gërxhaliu: Sektori privat gjenerator i stabilitetit ekonomik, politik e social
Gërxhaliu: Sektori privat gjenerator i stabilitetit ekonomik, politik e social Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu, ka vizituar kompaninë prodhuese gjermane-kosovare “bitter” në Fushë Kosovë ...
City me ofertë të re për Alexis Sanchez
City me ofertë të re për Alexis Sanchez Manchester City nuk e ka ndërmend të dorëzohet në garën për të nënshkruar me kilianin Alexis Sanchez. ...
Universiteti i Ferizajt dhe “T-Mobile Austria” pajtohen për bashkëpunim
Universiteti i Ferizajt dhe “T-Mobile Austria” pajtohen për bashkëpunim Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF) po qëndron për vizitë zyrtare në Austri, i shoqëruar nga prorektori për Marrëdhënie ndërkombëtare dhe sigurim të cilësisë, Bujar Pira dhe profesorët Ibrahim Çunaku dhe Artan Veseli. ...
Idrizi zotohet për bashkëpunim të ngushtë me Bashkësinë Islame
Idrizi zotohet për bashkëpunim të ngushtë me Bashkësinë Islame Bashkëpunimi i ngushtë i vendosur ndërmjet Komunës së Mitrovicës dhe Bashkësisë Islame, që ka nisur në kohën e Avni Kastratit, do të ripërtërihet edhe në mandatin e ardhshëm. ...
Pacolli: Si kryetar i Prishtinës do të heq dorë nga paga
Pacolli: Si kryetar i Prishtinës do të heq dorë nga paga Kandidati për kryetar të Komunës së Prishtinës nga radhët e Aleancës Kosova e Re (AKR), Selim Pacolli, ka premtuar se do të heq dorë nga paga nëse do të zgjedhet kryetar i komunës. ...
Kryeministri Haradinaj priti në takim Ansamblin “Rugova”
Kryeministri Haradinaj priti në takim Ansamblin “Rugova” Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur të enjten në takim Ansamblin Folklorik Autokton “Rugova”, të cilët e uruan atë për zgjedhjen në krye të Qeverisë së vendit. Udhëheqësit e AFA “Rugova” theksuan se në mungesë të statusit ligjor të Ansamblit, rrezikohet ruajtja e kësaj trashëgimie, këngët, vallet, lojërat, por edhe veshjet tradicionale, që janë tipike për trevën e Rugovës, dhe me këtë do të pësonte trashëgimia kulturore e vendit. ...
Turqisë do t’i shkurtohen ndihmat financiare të Bashkimit Evropian
Turqisë do t’i shkurtohen ndihmat financiare të Bashkimit Evropian Mbajtja e një qëndrimi ndaj Turqisë u fut me kërkesën e Gjermanisë në agjendën e këtij samitit të Bashkimit Evropian, që zhvilloi punimet dje në Bruksel. ...
Shefi i CIA-së deklaratë për një sulm bërthamor nga Koreja e Veriut
Shefi i CIA-së deklaratë për një sulm bërthamor nga Koreja e Veriut Drejtori i CIA-së, Mike Pompeo ka paralajmëruar se Koreja e Veriut është në prag të mundësisë për të goditur Shtetet e Bashkuara me një raketë bërthamore. ...
Përleshjet e ushtrisë irakiane dhe forcave kurde
Përleshjet e ushtrisë irakiane dhe forcave kurde Ushtria e qeverisë irakiane është përleshur me luftëtarët kurdë Peshmerga. ...
“Samsung” me plane të mëdha për “Galaxy Note 9”
“Samsung” me plane të mëdha për “Galaxy Note 9” Kompania “Samsung” sivjet ka lansuar telefonin “Galaxy Note 8”, i cili ka marrë kritika të mira që prej prezantimit. ...
“Facebook”-u me aplikacion që tregon si të silleni mirë
“Facebook”-u me aplikacion që tregon si të silleni mirë Një aplikacioni i cili inkurajon adoleshentët që të sillen mirë me njëri-tjetrin, është blerë nga rrjeti social “Facebook”. ...
“WhatsApp”-i po përgatitet për opsionin telefonatat në grup
“WhatsApp”-i po përgatitet për opsionin telefonatat në grup “WhatsApp”-i është duke punuar mbi telefonatat në grup dhe ky funksion i ri duhet të fillojë në vitin 2018. ...
“The Times”: Irani është përgjegjës për sulmin kibernetik në Britani
“The Times”: Irani është përgjegjës për sulmin kibernetik në Britani “The Times e Londrës”, shkroi se Irani është përgjegjës për sulmin më të madh kibernetik ndaj Parlamentit britanik, ku në muajin qershor 9 mijë adresa emaili u sulmuan, por vetëm 90 u kompromentuan. ...
Australi, garë me makinat solare
Australi, garë me makinat solare Rreth 40 makina që funksionojnë me energji diellore kanë përshkuar 3.000 km nga veriu tropikal i Australisë deri në brigjet jugore të këtij shteti, si pjesë e sfidës botërore diellore, e cila nisi të dielën. ...