Thaçi e Yee diskutuan për demarkacionin dhe transformimin e FSK-së
Thaçi e Yee diskutuan për demarkacionin dhe transformimin e FSK-së Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar të mërkurën me zëvendësndihmëssekretarin amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee, me të cilin ka biseduar për çështjen e ratifikimit të demarkacionit me ...
Serbia s’ka kompetenca për hapësirën ajrore të Kosovës
Serbia s’ka kompetenca për hapësirën ajrore të Kosovës Serbia nuk ka asnjë lloj kompetence për hapësirën ajrore të Kosovës dhe as nuk do të ketë. ...
Ahmetaj: Dialogu përmirëson raportet ndërfqinjësore
Ahmetaj: Dialogu përmirëson raportet ndërfqinjësore Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj, ka marrë pjesë sot në një tryezë diskutimi të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (IDK), ku temë e diskutimit ishte “Pezullimi i dialogut: ...
Yee i shqetësuar rreth procesit të transformimit të FSK-së nëpërmjet ligjit
Yee i shqetësuar rreth procesit të transformimit të FSK-së nëpërmjet ligjit Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) Haki Demolli, ka pritur në takim zëvendësndihmëssekretarin amerikan të Shtetit, Hoyt Yee, të cilin e ka falënderuar për ndihmën që ShBA-të po japin për ...
Reçica: Marrëdhëniet tona janë speciale dhe të përjetshme
Reçica: Marrëdhëniet tona janë speciale dhe të përjetshme Kryetari i Komisionit për Politikë të Jashtme i Kuvendi të Kosovës, Elmi Reçica, ka takuar të premten në rezidencën e ambasadorit amerikan në Kosovë Greg Delawie, zëvendësndihmëssekretarin amerikan ...
Kusari-Lila: PDK - LDK, qeveria më joefikase që nga paslufta
Kusari-Lila: PDK - LDK, qeveria më joefikase që nga paslufta Themeluesja e partisë Alternativa njëherësh kryetare e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se subjekti i saj i ri politik do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në gjitha komunat. ...
Kërkesa e ambasadorit jugosllav për Kosovën
Kërkesa e ambasadorit jugosllav për Kosovën Demonstratat e vitit 1981 në Arkivin Kombëtar të Londrës (7) ...
Shqipëria dhe Kosova në podiumin e rritjes ekonomike
Shqipëria dhe Kosova në podiumin e rritjes ekonomike Instituti i Vjenës për Studime Ndërkombëtare Ekonomike vlerëson se ekonomia “lokomotivë” e Evropës për vitin 2017 do të jetë Rumania, e cila pritet të rritet me 4 për qind. Pas Rumanisë, në podiumin evropian të rritjes ekonomike renditen dy shtetet ...
Federeri dhe Nadali në çerekfinale
Federeri dhe Nadali në çerekfinale Roger Federer, Rafael Nadal e Kei Nishikori kualifikohen për në çerekfinale të Turneut Masters të Majemit. Tenisti zviceran eliminoi jo pa vështirësi në raundin e katërt spanjollin Roberto Bautista Agut, duke e mundur me rezultatin 2-0. ...
Përkujtohen 14 dëshmorët e UÇK-së të rënë në Shishman të Bokës (FOTO)
Përkujtohen 14 dëshmorët e UÇK-së të rënë në Shishman të Bokës (FOTO) Në fshatin Shishman të Bokës, komuna e Gjakovës, të mërkurën, është shënuar 18-vjetori i rënies së 14 dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. ...
Në moshën 84 vjeçare ka ndërruar jetë veterani i arsimit Hazir Morina
Në moshën 84 vjeçare ka ndërruar jetë veterani i arsimit Hazir Morina Në moshën 84 vjeçare, ndërroi jetë veterani i arsimit, Hazir A. Morina, nga Drenoci. ...
I vihet gurthemeli i sallës së edukatës fizike në Barilevë
I vihet gurthemeli i sallës së edukatës fizike në Barilevë Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, bashkë me drejtorin e Investimeve Kapitale, Hysen Durmishin, dhe drejtoreshën e Arsimit, Arbërie Nagavcin, kanë bërë vënien e gurthemelit të sallës së edukatës fizike në shkollën “Ali Kelmendi” në Barilevë. ...
Ameti dhe Ajvazi, libër për modelimin e gjeoinformacioneve
Ameti dhe Ajvazi, libër për modelimin e gjeoinformacioneve Profesori i Gjeodezisë, njëherësh shef i Departamentit të Gjeodezisë në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe të Arkitekturës të Universitetit të Prishtinës, Përparim Ameti, së bashku me asistentin e disa prej lëndëve të veta, Besim Ajvazi, ka botuar këtë javë librin “Modelimi i gjeoinformacioneve”, i cili, sipas këtyre dy autorëve, ka qenë shumë i nevojshëm për studentët e Drejtimit të Gjeodezisë, të Gjeografisë dhe të drejtimeve të ngjashme lidhur me fushën e gjeoinformacionit dhe të GIS-it, të cilëve edhe ua kanë kushtuar këtë libër. ...
Mashtrimi i madh apo pararojë e shekujve
Mashtrimi i madh apo pararojë e shekujve Duke lexuar librin “Mashtrimi i madh” i autorit Bardhyl Mahmuti ...
Vizualiteti i kësaj mrekullie në pasluftën e ngarkuar
Vizualiteti i kësaj mrekullie në pasluftën e ngarkuar Disa mendime për librin “Lufta e përbashkët” (4) ...
Berlini, thirrje Ivanovit: Ekziston shumica parlamentare në Maqedoni
Berlini, thirrje Ivanovit: Ekziston shumica parlamentare në Maqedoni Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabrieli, ka kërkuar nga presidentit maqedonas zgjidhjen e ngërçit të tejzgjatur për formimin e institucioneve të reja. ...
Sulmohet konsullata e Polonisë në perëndim të Ukrainës
Sulmohet konsullata e Polonisë në perëndim të Ukrainës Sulmues të paidentifikuar raportohet se kanë hapur zjarrë në konsullatën e Polonisë në qytetin veriperëndimor Lutsk në Ukrainë, mëngjesin e sotëm. ...
Francë, Macroni merr mbështetjen e ish-kryeministrit Valls
Francë, Macroni merr mbështetjen e ish-kryeministrit Valls Ish-kryeministri i Francës, Manuel Vallsi, ka dalë hapur në mbështetje të kandidatit të qendrës në presidenciale, Emmanuel Macroni, duke mos mbështetur kandidatin e Partisë së tij Socialiste. “Është çështje arsyeje”, u shpreh ai për një televizion francez. ...
...
“Sa u fejova, se pastaj i nxora ujin e zi”, Monika rrëfen historinë e dashurisë me Ilir Metën
“Sa u fejova, se pastaj i nxora ujin e zi”, Monika rrëfen historinë e dashurisë me Ilir Metën “Sa u fejova, se pastaj i nxora ujin e zi”, Monika rrëfen historinë e dashurisë me Ilir Metën “Me Ilir Metën jemi njohur në Partinë Socialiste, në ‘91-shin kur ishim 17 vjeç”, kështu e ka kujtuar Monika Kryemadhi kohën kur takoi për herë të parë atë që do të bëhej bashkëshorti i saj, babai i tre fëmijëve. ...
Sot në Nju Jork lansohet "Samsung S8"
Sot në Nju Jork lansohet "Samsung S8" Pas dështimit të “Galaxy Note 7”, që u tërhoq nga tregu për problemet me baterinë shpërthyese, erdhi më në fund dita e dominimit për “Samsung”. ...
"WhatsApp-i s’duhet të jetë mburojë e terroristëve!"
"WhatsApp-i s’duhet të jetë mburojë e terroristëve!" Sekretarja e Brendshme britanike, Amber Rudd, deklaroi se kurrsesi nuk duhet të ekzistojë ndonjë vend ku terroristët të mund të fshihen, ndërsa ka kërkuar gjithashtu që shërbimet sekrete të kenë qasje në shërbimet ‘sekretive’ të mesazheve. ...
“Twitter, do të bëhet me pagesë”
“Twitter, do të bëhet me pagesë” Kompania “Twitter”, po mendon që të fus opsionin e pagesës për shfrytëzuesit e saj. ...
“Turkish Airlines” ofron internet për udhëtarët gjatë fluturimit
“Turkish Airlines” ofron internet për udhëtarët gjatë fluturimit “Turkish Airlines” nga muaji prill do të ofrojë lidhje të pandërprerë interneti gjatë fluturimeve komerciale të kompanisë. ...
Iphone SE, 6 dhe 6S me çmime më të lira në Indi
Iphone SE, 6 dhe 6S me çmime më të lira në Indi Sipas raporteve të muajit të fundit në lidhje me Apple e cila përgatitet për prodhimin e Iphone SE në Indi, revista “Wall Street” raportoi se komapnia është duke shtuar modelet e saj 6 dhe 6s në formacion që do të mblidhen atje. ...