Në Viti mbahet edicionit i 28 i manifestimit “Takimet e Don Mikelit”
Në Viti mbahet edicionit i 28 i manifestimit “Takimet e Don Mikelit”
Në Stubell të Vitisë është duke u mbajtur edicioni i 28-të i manifestimit letrar, kulturor e ...
Sukses i jashtëzakonshëm i festivalit “Ardhmëria” në Deçan
Sukses i jashtëzakonshëm i festivalit “Ardhmëria” në Deçan
Me rastin e ditës ndërkombëtare të paqes në botë u mbajt festivali mbarëkombëtar i këngës për fëmijë “Ardhmëria” në Deçan, edicioni i tretë ku ...
Vjen në shqip ‘Kambana e qelqtë’
Vjen në shqip ‘Kambana e qelqtë’
Shtëpia Botuese “Pegi” sjell në tregun shqiptar një tjetër kryevepër të letërsisë bashkëkohore. ...
Mbahet manifestimi tradicional “Takimet e Dom Mikelit”
Mbahet manifestimi tradicional “Takimet e Dom Mikelit”
Më 23 shtator, në Stubëll të Epërme të Vitisë, do të mbahet manifestimi tradicional kulturor e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”. Këtë vit ...
Blerina Ajvazi kthehet nga Samiti i Promovimit të Paqes
Blerina Ajvazi kthehet nga Samiti i Promovimit të Paqes
Studentja e Universitetit “Kadri Zeka”, Blerinë Ajvazi, përfaqësuesja më e re në botë nga Republika e Kosovës në Samitin e radhës për Paqe që është ...
Gashi viziton objektet e trashëgimisë që po restaurohen në Vushtrri
Gashi viziton objektet e trashëgimisë që po restaurohen në Vushtrri
21.09.2017 | 20:15
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka vizituar të enjten Vushtrrinë, ku është takuar me kryetarin e Komunës, Bajram Mulakun, me ...
Kontrata kolektive do ta nxisë rritjen e kreativitetit
Kontrata kolektive do ta nxisë rritjen e kreativitetit
21.09.2017 | 10:27
Ministri i Kulturës, i Rinisë dhe i Sportit, Kujtim Gashi, është takuar të mërkurën me drejtuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe ...
Filmi “Martesa” e Blerta Zeqirit, pjesë e premierës botërore
Filmi “Martesa” e Blerta Zeqirit, pjesë e premierës botërore
21.09.2017 | 10:25
Filmi i parë i metrazhit të gjatë nga Blerta Zeqiri do të jetë pjesë e garës zyrtare të Tallinn Film Festival, ku do të shfaqet më 28 nëntor të këtij ...
Fjalori i dosjeve komuniste
Fjalori i dosjeve komuniste
21.09.2017 | 10:24
Driton Fejzullahu ...
Bujupi prezanton portretin e Adem Jasharit në Tiranë (Foto)
Bujupi prezanton portretin e Adem Jasharit në Tiranë (Foto)
20.09.2017 | 11:04
Piktori i talentuar nga Kosova, Agim Bujupi, ka marrë pjesë në ekspozitën kolektive “Pranvera Art’ e cila është mbajtur në ambientet e Muzeut ...
Sot prezantohet premiera e baletit “Një legjendë për dashurinë”
Sot prezantohet premiera e baletit “Një legjendë për dashurinë”
20.09.2017 | 10:24
Sot në orën 13:00 Baleti Kombëtar i Kosovës do të mbajë konferencë për medie për ta prezantuar premierën e baletit “Një legjendë për dashurinë”, me ...