​Vdes shkrimtari i njohur Fatos Arapi

11 tetor 11:28

Është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos Aarapi.

Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë. Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e Matematikës dhe të Ekonomisë.

Ka punuar shumë vjet gazetar dhe pedagog në Fakultetin Histori Filologji të Tiranës.

Disa herë ka fituar çmime kombëtare e ndërkombëtare për poezi.

Në vitin 2008 e fitoi ‘Kurorën e artë’ në manifestimin poetik Mbrëmjet e poezisë strugane dhe është i pari poet shqiptar që e ka fituar këtë shpërblim.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
FATOS ARAPI (1930-2018) SI S’TË DESHA PAK MË SHUMË Unë…