30 milionë euro për Kosovën, nënshkruajnë Thaçi dhe Delawie

19 dhjetor 11:16

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Prishtinë, Greg Delawie kanë nënshkruar amendamentin e Marrëveshjes mbi grantin e objektivave zhvillimore.

Kjo marrëveshje kapë vlerën e 30 milionë eurove dhe do ta ndihmojë Kosovën në rimëkëmbjen e saj.
Presidenti Thaçi, ka thënë se në prag të 10-vjetorit të Pavarësisë, po dëshmohet se Kosova është vend i mirë për të investuar. “Nënshkrimi i sotëm dhe ai i ditës së nesërme për ‘Kosovën e Re’ tregon se amerikanët kanë investuar mbi 1 miliard euro në Kosovë”, ka deklaruar Thaçi.

Ndërsa ambasadori Delawie ka thënë se kjo marrëveshje do ta ndihmoj Kosovën që të ngritët në këmbët e veta. “Nënshkrimi i sotëm është fakt që tregon se në vitin 2018 do të kemi shumë punë për të bërë”, ka thënë Delawie. KK

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Këtë vit Justin Timberlake dhe Jessica Biel festojnë pesëvjetorin e…