Arabia Saudite e gatshme të dërgojë trupa në Siri

19 prill 14:28

Ministri i Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite, Adil al-Xhubair, ka thënë se janë të gatshëm të dërgojnë trupa në Siri si pjesë e një koalicioni të gjerë nëse kjo do të kërkohej.

Këtë deklaratë Al-Xhubairi e ka bërë gjatë një konference të përbashkët për shtyp me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, të cilin e priti në kryeqytetin e vendit, Riad.

”Ne po flasim për dërgimin e trupave në Siri nga Koalicioni ushtarak islam kundër terrorizmit”, ka thënë Al-Xhubairi.

Edhe gazeta amerikane “Wall Street Journal” (WSJ) kishte shkruar se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i cili kërkon tërheqjen e Amerikës nga Siria, vazhdon kontaktet për zëvendësimin e trupave amerikane në verilindje të Sirisë me ushtarë të Egjiptit, Arabisë Saudite, Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) dhe Katarit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Edicioni i 40 i Festivalit ndërkombëtar të TRT-së për Fëmijët…