Ditën që dha dorëheqje, Nikki Haley kërkoi tërheqjen e UNMIK-ut nga Kosova

17 tetor 2018 | 12:00

Në të njëjtën ditë që Nikki Haley ka njoftuar tërheqjen e saj nga pozita e ambasadores amerikane në OKB, i ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, në të cilën kërkonte tërheqjen e UNMIK-ut nga Kosova.

Letra është dërguar më 9 tetor, të njëjtën ditë kur Haley kishte bërë me dije se po largohej nga posti i përfaqësueses së Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara.

Haley ka deklaruar në letrën e saj se mbështet përpjekjet e sekretarit të përgjithshëm dhe OKB-së në ruajtjen e paqes në botë.

“Kur misioni paqeruajtës i OKB-së të kryejë një punë të mirë në vendin në të cilin ndodhet ku janë në gjendje për t’i dhënë fund konfliktit, ngritjen e proceseve politike demokratike dhe të zhvillojnë kapacitetin sospstvene. Për shumë vite, misioni i OKB-së në Kosovë, ka dhënë një shembull të një misioni të suksesshëm që zgjidh një konflikt kompleks. Suksesi i Kosovës i shënuar në dhjetëvjetorin e shpalljes së pavarësisë duhet të jetë shkak për kremtim dhe një simbol i kontributit të madh të bërë nga OKB-ja në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Evropë “, ka shkruar ajo në letër drejtuar shefit të OKB-së.

Për fat të keq, Haley ka shkruar në letrën e saj se “misioni i OKB-së në Kosovë nuk ka ndryshuar me gjithë progresin e arritur dhe deklarata disa herë të përsëritura të anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit se UNMIK-u e ka përmbushur qysh moti mandatin”

Më tutje, në letër ajo ka theksuar se “pa shqyrtim të duhur të mandatit të misionit të UNMIK-ut, politikat e jashtme dhe palët me interes të dëmshëm do të vazhdojnë të mbajnë peng burimet e vlefshme të OKB-së”./klankosova.tv/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shumë prej nesh bëjnë dush dy herë në ditë, ndërsa…