Djali i Prigozhinit mund ta marrë kontrollin e Wagnerit, zbulohen “negociatat”

02 tetor 2023 | 08:51

Djali 25-vjeçar i Yevgeny Prigozhin, Pavel Prigozhin, ka bërë lëvizje për të marrë nën kontroll komandën e Grupit Wagner, sipas një instituti amerikan.

Ai është duke negociuar me gardën kombëtare ruse, Rosgvardia, për ribashkimin e organizatës mercenare në luftime në Ukrainë, tha Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar një kanal të njohur Telegram të lidhur me grupin, shkruajnë mediet e huaja, përcjell Telegrafi.

Masa do të sigurojë një lider alternativ për komandantin e Wagner, Andrey Troshev, i cili ka mbështetje nga Vladimir Putin.

Kjo thuhet se tregon se “disa nga personeli i Wagner janë të interesuar të mblidhen rreth një alternative të lidhur me Prigozhinin ndaj Kremlinit dhe Troshev të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes”, tha ISW.

“MM do të duhet të sigurojë pajisjet dhe furnizimet për një forcë të madhe, të rindërtuar nën Rosgvardia në çdo rast, pasi Rosgvardia nuk ka infrastrukturën logjistike për ta bërë këtë vetë”.

Megjithatë, ISW citoi një burim Wagner që raportonte se negociatat midis Pavel Prigozhin dhe gardës kombëtare përfshinin detaje që grupi paraushtarak që ruante emrin, simbolet, ideologjinë, komandantët dhe menaxhmentin e tij.

Lajmi vjen pasi ka pasur pasiguri mbi të ardhmen e Wagner-it pas vdekjes në një aksident aeroplani në gusht të themeluesit të tij, Yevgeny Prigozhin.

Aksidenti erdhi dy muaj pasi ai sfidoi autoritetet e mbrojtjes ruse më 24 qershor, kur ai pushtoi objektet ushtarake në Rostov-on-Don dhe anëtarët e kompanisë së tij ushtarake private (PMC) marshuan drejt Moskës.

Bëhet fjalë për grupin Wagner që kishte qenë kyç në përpjekjet e Rusisë në qytetin Bakhmut të Donetskut dhe ofron siguri për vendet në Afrikë ku grupi i jep Kremlinit qasje në burime të vlefshme.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen në Britani të Madhe, Rt…