Fotografi të rralla të Kosovës menjëherë pas luftës

17 janar 2018 | 20:40

10 qershori i viti 1999 shënon fundin e luftës mes Serbisë dhe Kosovës,me luftën e Ushtrisë Çlimrimtare të Kosovës dhe pas 78 ditë bombardime ajrore të NATO-s.

Pikërisht me këtë datë Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi Rezolutën 12 44, sipas së cilës në Kosovë u dërguan mbi 37 mijë ushtarë paqeruajtës të KFOR-it nga 36 shtete, shkruan Gazeta Metro.

Ndërhyrja e NATO-s u bë pasi forcat serbe vranë rreth 13 mijë kosovarë e dëbuan mbi 1 milion tjerë nga Kosova si dhe për shkak të luftimeve dyvjeçare të përgjakshme të UÇK-së dhe forcave serbe.

Më poshtë ju sjellim disa fotografi të bëra pak ditë pas përfundimit të luftës, ku shihet haptazi gëzimi i kosovarëve por edhe vuajtja e tyre me humbjen e personave të dashur.

Fotografitë janë bërë nga fotografi iranian Abbas në korrik të vitit 1999:

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një video, në të cilën kryeministri Ramush Haradinaj sot vraponte…