Zgjerimi i BE-së, Rama: Më mirë pa ulëse në autobusin evropian, sesa në aeroplan rus!

29 gusht 2023 | 20:33

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është përfshirë në debatin për zgjerimin e Bashkimit Evropian ku Presidenti i Këshillit, Charles Michel përmendi 2030-ën si vit kur duhet të pranohen anëtarët e rinj e për çfarë u qortua.

Rama është shprehur besimplotë në projektin evropian dhe pranimin e Shqipërisë në të.

“Natyrisht, prandaj autobusi s’mund të bëhet avion… Sidoqoftë më besoni, sipas punës siç qëndron tani qëndrimi në autobusin evropian, ndonëse pa ulëse, është më e sigurt sesa ulja në aeroplanin rus, sepse udhëtimi mund të jetë i ngadalshëm në destinacionin tonë të largët, por një gjë është e sigurt sikur vdekja: Ky autobus nuk do të përplaset”.

Michel është kritikuar për deklaratën e bërë të hënën, ku sot nga vetë këshilli kanë thënë se ata nuk japin data.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci i ka siguruar drejtorët komunalë…