Ka vdekur astronauti legjendar John Young

07 janar 2018 | 13:33

Astronauti legjendar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), John Young, ka vdekur mbrëmë në moshën 87-vjeçare.

Agjencia amerikane e gjithësisë, NASA ka njoftuar se Young ka vdekur në shtëpinë e tij në Hjuston, pasi ka vuajtur nga pneumonia.

John Young ishte personi i parë që ka fluturuar në gjithësi gjashtë herë dhe personi i nëntë që ka ecur në Hënë, gjatë karrierës së tij 42-vjeçare. Kjo ishte karriera më gjatë e një astronauti.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Së paku tetë emigrantë kanë humbur jetën dhe dhjetëra të…