Kurti: Prania e NATO-s në Kosovë është simbolike, nuk mjafton për të parandaluar sulmin nga Serbia

19 mars 2024 | 23:37

Britania duhet të dërgojë më shumë trupa në Kosovë për të parandaluar luftën në Ballkanin Perëndimor, ka thënë kryeministri Albin Kurti.

Ka vetëm një prani “simbolike” të NATO-s në vend dhe nuk do të mjaftonte për të parandaluar një pushtim nga Serbia, tha Albin Kurti për “The Telegraph” në një intervistë në zyrën e tij në Prishtinë.

Vërejtjet e kryeministrit erdhën pasi Aleksandar Vuçiq, presidenti i Serbisë, la të kuptohet për një përpjekje për të rimarrë Kosovën në fillim të kësaj jave, duke thënë se Beogradi do të “presë për momentin më të mirë të mundshëm dhe ne do të shfrytëzojmë mundësinë tonë”.

I pyetur nëse Britania duhet të rrisë praninë e saj ushtarake në rajon, Kurti tha: “Mbretëria e Bashkuar është pjesë e NATO-s dhe ata veprojnë dhe operojnë në atë mënyrë. Unë besoj se duhet të ketë më shumë trupa të NATO-s në Kosovë”.

NATO ka 4,000 trupa në terren në Kosovë, por Kurti tha se vendi i tij “mund të mbrohet edhe më mirë” dhe se “NATO mund dhe duhet të angazhohet më shumë në Kosovë si ushtarakisht ashtu edhe politikisht” për shkak të kërcënimit nga Beogradi.

Kurti tha se ai i kishte kërkuar Brukselit për më shumë trupa në Kosovë “disa herë”, përfshirë para pushtimit të plotë të Ukrainës nga Vlladimir Putini në shkurt 2022 dhe përsëri vitin e kaluar, kur persona të armatosur serbë sulmuan policinë në veri të vendit, duke vrarë katër.

Rreth 200 trupa britanike u vendosën në rajon pas sulmit në një përpjekje për të ulur tensionet, duke iu bashkuar 400 trupave britanike tashmë të stacionuara atje. Këto trupa shtesë janë larguar që atëherë.

Në kohën e dhunës, Alicia Kearns, kryetarja e komitetit të punëve të jashtme të Commons, akuzoi Perëndimin për dështimin në mbrojtjen e Kosovës nga agresioni serb dhe rus dhe i kërkoi qeverisë të “sigurojë që ne të mos miratojmë një politikë të bazuar në Beograd për Ballkanin”.

Qeveritë e ShBA-së dhe Britanisë e kishin akuzuar Kurtin për nxitjen e tensioneve duke dërguar kryebashkiakët shqiptarë në rajonet kufitare të Kosovës me shumicë serbe.

Analistët kanë paralajmëruar se propaganda e Kremlinit po nxit trazira në veri në një komb ku 93 për qind janë shqiptarë dhe 4 për qind janë serbë.

Serbia aleate e Rusisë

Serbia është një aleate tradicionale e Moskës dhe ka refuzuar të sanksionojë Rusinë pas pushtimit të Ukrainës.

Sot, 45 trupa britanike janë të përfshirë në kontingjentin prej 4443 trupash të NATO-s në Kosovë. Në krahasim, Hungaria ka 365 trupa, Amerika 572 dhe Italia 1322. Kurti pranoi se ndërsa prania e trupave ishte “substanciale” në veriun me shumicë etnike-serbe, në përgjithësi ajo nuk ishte rritur “shumë” dhe ishte “përgjithësisht simbolike”.

Kurti tregoi imazhet ajrore për “The Telegraph” që përshkruanin 41 kazerma ushtarake në Serbi, të cilat ai pretendoi se ishin të pozicionuara në mënyrë strategjike për të “mbrojtur Beogradin dhe për të sulmuar Kosovën”.

Një tjetër imazh tregonte 48 baza operative sulmuese serbe të stacionuara përgjatë kufirit 381 km që ndan me Kosovën. Nga bazat, 28 besohet të jenë ushtarake dhe 20 xhandarmëri, me numrin e njerëzve në secilën prej 50 dhe 150.

Ai vuri në dukje terrenin “malor” të vendit të tij, i cili e bën të vështirë mbrojtjen, si dhe 16 rrugët ilegale që serbët kanë përdorur për kontrabandën e municioneve dhe pajisjeve ushtarake në zonat me shumicë serbe, të cilat që atëherë janë mbyllur, transmeton Klankosova.tv.

Kurti i përshkroi 48 bazat si “patkua” në formë – një formë në përputhje me atë që u shfaq brenda Kosovës gjatë luftës 25 vjet më parë.

“Ata [Serbia] po presin një dritare mundësie për të na sulmuar”, tha ai.

Ai e përshkroi patkoin si “shqetësues” për shkak të afërsisë së forcave serbe me kufirin.

“Putini i vogël”

Shqetësimi më i madh i Kurtit si udhëheqës i Kosovës është Vuçiqi, të cilin ai e përshkroi si “Putinin e Vogël” për shkak të miqësisë së tij me presidentin rus.

Ai tha se “nuk ishte çudi” që në dhjetor të vitit të kaluar Vuçiqi tregoi admirim publik për Ilham Aliyevin, presidentin e Azerbajxhanit, kur mori rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut nga forcat armene, duke pasur parasysh ambicien e tij për të pushtuar Kosovën.

“Për shkak të kërcënimit që Serbia po na paraqet dhe për shkak të lidhjeve të shumta me Kremlinin, të kemi më shumë kapacitete dhe aftësi për ushtrinë dhe policinë tonë dhe më shumë trupa të NATO-s do të rriste sigurinë e vendit tonë dhe të rajonit”, theksoi Kurti.

“Besoj për aq kohë sa Serbia nuk e njeh Kosovën, përderisa Serbia mban 48 baza operative sulmuese rreth vendit tonë dhe për sa kohë Serbia është aleate e ngushtë e Kremlinit, duhet të ketë më shumë kapacitete nga ana jonë dhe më shumë trupa të NATO-s”.

Kosova tashmë shpenzon më shumë se 2 për qind të PBB-së së saj për mbrojtje, duke përmbushur objektivin e NATO-s që shumë vende anëtare nuk e bëjnë.

Kurti u burgos në vitet 1990

Kurti u burgos dhe u torturua si student aktivist duke bërë fushatë kundër sundimit serb të Kosovës në vitet 1990.

Ai tha se e kujtonte mirë kohën e tij në burgun e Lipjanit në Prishtinë, ku u detyrua të jetonte dhe të bënte jashtëqitjen në një dhomë të vogël me 13 të burgosur të tjerë të luftës. Ai kujton orën e saktë të ditës që u silleshin burrave një copë bukë, se si rrahjet që ata merrnin ishin kaq brutale, të burgosurit humbnin rregullisht ndjenjat dhe se si ai mësoi të flinte ulur pasi nuk kishte vend për t’u shtrirë, transmeton Klankosova.tv.

Në kohën e burgosjes së tij, Vuçiqi ishte në pushtet si ministër serb i informacionit.

“Ai është ende në pushtet dhe unë u bëra kryeministër, por nuk kam urrejtje për serbët”, tha ai.

“Por uroj që Serbia të ndryshojë qëndrimin dhe qasjen e saj ndaj Kosovës për normalizimin e marrëdhënieve. Unë besoj në drejtësi pa hakmarrje. Unë nuk besoj në hakmarrje. Nëse ka hakmarrje nuk mund të ketë drejtësi”.

Duke iu përgjigjur komenteve të Kurtit, një zëdhënës i Ministrisë britanike të Mbrojtjes tha: “Mbretëria e Bashkuar vazhdon të ofrojë mbështetje aktive për sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës dhe ne po luajmë një rol jetik në ruajtjen e stabilitetit në Ballkanin Perëndimor”.

“Trupat e Mbretërisë së Bashkuar janë aktualisht të dislokuara si pjesë e misionit paqeruajtës prej 4000 trupash të NATO-s në Kosovë. Misioni kontribuon në ruajtjen e një mjedisi të sigurt dhe për lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë”. /Klankosova.tv

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, e ka përgëzuar…