Kusari- Lila për dështimin e referendumit në veri: Dëshmi që Serbia pamundëson integrimin e serbëve

22 prill 2024 | 12:33

Shefja e deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se dështimi i referendumit për largimin e kryetarëve nga komunat veriore të Kosovës, shpërfaq faktin që Serbia përmes Listës Serbe përdorë të gjitha mekanizmat për të pamundësuar integrimin e serbëve.

Sipas saj, është e pakuptimtë që Kosova të jetë nën masa dhe të mos merr statusin e vendit kandidat për në BE.

“Së pari ajo çka ka ndodhur dje ka ndodhur si një mundësi karshi kërkesave për ato mungesë së legjitimitetit të kryetarëve të zgjedhur. Ajo çka ndodhi dje është shpërfaqje e faktit që Serbia së pari përmes Listës Serbë përdor të gjitha mekanizmat për të pamundësuar integrimin e serbëve në vend. Është e qartë se pengesa kryesore e integrimit të serbeve në Kosovë, e veçanërisht në veri është Serbia. Është e pa kuptimit që Kosova të jenë nën masa dhe të mos merr statusin e vendit kandidat për në BE”, ka thënë ajo [pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje komuniteteve…