“Mbijetesa dhe shkolla”, i regjisorit Ilir Kabashi, merr Çmimin e Kritikës në Singapor

23 qershor 13:15

Filmi dokumentar:”Mbijetesa dhe shkolla”, vlerësohet me Çmimin e Kritikës në Festivalin e Filmit: “World Film Carnival” të Singaporit.

Deri me tani filmi ka marr pjesë në 11 festivale në vende të ndryshme dhe ka fituar 6 çmime.

5 herë është vlerësuar si-Dokumentari më I Mirë  dhe këtë herë me çmimin e kritikës në Singapore.

Filmi është mbështetur nga  Qendra Kinematografike e Kosovës.

Producent dhe skenari: Nuhi Bytyçi

Regjisor: Ilir Kabashi

DOP:Bekim Qyqalla

Muzika:Shkodran Tolaj

Sinopsisi

‘Mbijetesa dhe shkolla’

Është një tregim I bukur për një kohë të keqe. Një oazë paqeje në kohë lufte. Një shkollë najloni e ndërtuar në malet e Berishës që kishte tubuar rreth 200 nxënës të fshatrave përreth.

Fate njerëzish që shihen në harkun 20 vjeçar në xhirime autentike të kohës dhe të tashmes në rrethana krejtsisht të ndryshme, na shpalosin më së miri fatin gri të njeriut.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nga ora 18:00 Sllovakia do të përballet me Spanjën në…