Mogherini fton Qeverinë e Kosovës ta revokojë vendimin për taksën ndaj Serbisë

10 dhjetor 2018 | 16:36

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian (BE), Federica Mogherini, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që ta revokojë taksën prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Ndërsa sa i përket, çështjes se korrigjimit të kufijve, Mogherini ka thënë se i takon Kosovës dhe Serbisë se si do të duket marrëveshja finale mes tyre, por sipas saj nuk do të pranohet kufi me linja etnike.

Këto komente Mogherini i ka bërë në një konferencë për medie pas takimit të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Drejtori i organizatës joqeveritare “Zëri Perëndimor i Kosovës”, Sali Bislimi,…