NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

11 prill 22:23

Në Mars ekzistojnë edhe dunat blu, siç tregohet nga një imazh i ri i NASA’s nga Odyssey Orbiter.

Marsi quhet Planeti i Kuq, por ka edhe ngjyra të tjera në Mars, përkatësisht të ashtuquajturat “duna blu”.

NASA tani ka publikuar një foto të re, spektakolare që tregon një zonë të tillë të një zone bojqielli.

Foto përfshin një sipërfaqe prej rreth 30 kilometrash. Dunat mund të gjenden në Polar Cap dhe kanë madhësinë e shtetit të Teksasit në SHBA.

Skena që NASA po tregon tani vjen nga imazhet e marra nga instrumenti i Sistemit të Imazheve të Termike (TEIS) nga Orbiteri Mars Odyssey.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Arsenali është kthyer te fitorja në Premier League. Londinezët shënuan…