Ndalohet prishja e shtëpisë së Marilyn Monroe: Është një pikë referimi në Los Anxhelos, thonë zyrtarët

18 shtator 2023 | 19:11

Zyrtarët e Los Anxhelosit kanë bllokuar prishjen e pronës ku vdiq ylli i filmit Marilyn Monroe , sepse e konsiderojnë atë një pikë referimi historike.

Shtëpia e fundit e Marilyn Monroe dhe rezidenca e vetme që ajo ka pasur ndonjëherë nuk do të shembet për momentin, pasi zyrtarët e Los Anxhelosit ndërhynë për të bllokuar prishjen e pronës, raporton The Guardian.

Lajmi se pronarët e rinj të 12305 Fifth Helena Drive, ku Monroe vdiq në moshën 36-vjeçare, kishin aplikuar për një leje prishjeje shkaktoi zemërim publik. Këshilltarja e qytetit të Los Anxhelosit, Traci Park, tha se ajo ka marrë qindra telefonata që i kërkonin të shpëtonte shtëpinë e stilit kolonial spanjoll në lagjen Brentwood të qytetit.

“Fatkeqësisht, Departamenti i Ndërtimit dhe Sigurisë lëshoi një leje prishjeje përpara se unë dhe ekipi im të mund të ndërhynim plotësisht dhe ta zgjidhnim këtë çështje,” tha Park në një konferencë shtypi javën e kaluar, duke shtuar se nevojiteshin “veprim të menjëhershëm”.

Park paraqiti një mocion për ta renditur pronën si një pikë referimi historike dhe këshilli votoi unanimisht për të ecur përpara me mocionin, duke bërë që departamenti i ndërtimit të qytetit të revokonte lejen e prishjes. Kjo gjithashtu parandalon çdo ndryshim të madh në pronë, ndërsa qyteti konsideron statusin e mundshëm të pikës historike historike.

“Ky do të jetë hapi i parë për t’u siguruar që ne mund ta mbrojmë këtë shtëpi nga prishja,” tha Park.

Është e paqartë se çfarë synon të bëjë pronari i ri misterioz me pronën. Pronari nuk ka paraqitur asnjë plan që përshkruan planet e tyre për tokën, tha Park në konferencën për shtyp të javës së kaluar.

Monroe bleu shtëpinë njëkatëshe, 270 metra katrorë në fillim të viteve 1960 për 75,000 dollarë pas përfundimit të martesës së saj të tretë me dramaturgun Arthur Miller. Ishte rezidenca e vetme e aktores, e cila një pjesë të fëmijërisë e kaloi në një jetimore.

Aktorja legjendare, yll i filmave të tillë si “Zotërinjtë preferojnë biondet”, “Some Like It Hot” dhe “The Misfits”, u gjet e vdekur në dhomën e gjumit në shtëpinë e saj në gusht 1962.

Monroe e quajti shtëpinë “Cursum Perficio “, një frazë latine që do të thotë “Udhëtimi im përfundon këtu”, një frazë që zbukuron verandën e përparme të shtëpisë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka reaguar pasi kryeqeveritari aktual…