Ndërron jetë Haradin Bala

31 janar 08:59

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së Haradin Bala.

Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar për “klankosova.tv” një familjar i afërt i tij.

Haredin Bala ishte i dënuar me 13 vjet burgim nga Tribunali i Hagës.

Bala ka mbajtur 10 vjet burgim, ndërsa i janë falur tre vjet nga Tribunali i Hagës.

Ky Tribunal në tetor të vitit 2010 e kishte refuzuar kërkesën e ish-pjesëtarit të UÇK-së, Haredin Bala, për lirim pas vuajtjes së më shumë se gjysmës së dënimit.

Për këtë proces gjithsej u zhvilluan 88 ditë gjyq. Vendimi i gjykatës, i bërë publik më 30 nëntor 2005, shpalli të pafajshëm Fatmir Limajn dhe Isak Musliun dhe dënoi me 13 vjet burgim Haradin Balën.

Bala ishte edhe anëtarë i partisë Nisma.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qytetarët e Prishtinës do të protestojnë para Teatrit Kombëtar në…