Presidenti kinez paralajmëron valë të dytë të koronavirusit

09 prill 10:07

Presidenti kinez Xi Jinping ka folur për gjendjen e shtetit pas tejkalimit të koronavirusit.

Presidenti Xi Jinping ka paralajmëruar një valë të dytë të infeksioneve në vend pasi pandemia globale vazhdon të përhapet, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve “Xinhua”.

Në një takim të trupit të lartë vendimmarrës të Partisë Komuniste Kineze, Komiteti i Përhershëm i Byrosë Politike, Xi tha se mes presioneve në rritje në ekonominë globale, “faktorët e paqëndrueshëm dhe të pasigurt po rriteshin”.

Përhapja e koronavirusit nga Kina duket se është nën kontroll, me disa infeksione të reja të transmetuara në vend ose vdekje të njoftuara javët e fundit. Të mërkurën epiqendra e shpërthimit origjinal, Vuhan, përfundoi zyrtarisht bllokimin.

“Vështirësi dhe sfida të reja janë shfaqur për rinisjen e punës në Kinë dhe zhvillimin ekonomik dhe shoqëror”, citoi Xinhua të thoshte Xi.

Xi u bëri thirrje autoriteteve kineze që t’i vëzhgojnë me kujdes rastet e importuara nga jashtë dhe të parandalojnë ringjalljen e shpërthimit në shtëpi, raportoi Xinhua.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se më 9 prill të…