Samsung Galaxy Fold 5: Kur inovacioni takon elegancën

29 shtator 2023 | 13:57

Në një mjedis ku teknologjia shtyn vazhdimisht kufijtë, gjigandi i teknologjisë Samsung po shkëlqen me modelin e tyre të fundit, Galaxy Fold 5. Ky model shënon një tjetër hap në inovacionin teknologjik dhe kombinon mjeshtërisht performancën e lartë me dizajnin e mrekullueshëm për të ofruar një përvojë të pazëvendësueshme. Galaxy Fold 5 është më shumë se një telefon inteligjent – është një tabletë i përbërë nga teknologji inovative që e bën atë të ndryshojë ndjeshëm mënyrën se si përdoruesit ndërlidhen me botën dixhitale. Le të eksplorojmë më tej këtë mrekulli teknologjike.

Performanca e jashtëzakonshme dhe procesor të fuqishëm

Samsung Galaxy Fold5 është një kampion i performancës, duke u mbështetur në një procesor të fuqishëm dhe të avancuar që siguron shpejtësi dhe efikasitet të jashtëzakonshme. Procesori i fuqishëm është i përshtatur për të përmbushur kërkesat më të larta të aplikacioneve moderne, duke garantuar një përvojë tërheqëse për përdoruesit.

Fuqia e procesorit të Samsung Galaxy Fold 5 bën të mundur që përdoruesit të eksplorojnë një gamë të gjerë të aplikacioneve të sofistikuara, duke përfshirë lojëra të rënda, redaktim të video dhe fotografish, si dhe shfletim të internetit me shpejtësi dhe pa pengesa.

Procesori Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 është i ndërtuar mbi teknologjinë e prodhimit 5 nanometra dhe ka një numër të konsiderueshëm të bërthamave (cores), duke përfshirë bërthama të fuqishme (kryesisht Cortex-X2) për aplikacione intensive dhe bërthama të efikasitetit të lartë (Cortex-A710) për përdorim të përditshëm duke garantuar efikasitet energjetik dhe performancë të lartë.

Me një kapacitet të lartë të përpunimit dhe shpejtësi të lartë, ky procesor u siguron shfaqje të mrekullueshme dhe fluiditet në lojëra dhe multimedia.

Fold 5 operon me Android 13 të kombinuar me One UI 5.1.1 të Samsung, duke siguruar përvoja të qëndrueshme dhe miqësore për përdoruesin. Ka një chipset Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm), i ndihmuar nga CPU Octa-core dhe GPU Adreno 740.

Dizajni modern dhe elegant

Dizajni i Samsung Galaxy Fold5 është një art i vërtetë. Ky telefon shumëfunksional ka një strukturë tërheqëse dhe të qëndrueshme që mund të transformohet nga një telefon i zakonshëm në një tabletë të fuqishme në një çast. Materialet e larta dhe përfundimet e detajuara përmirësojnë estetikën dhe e bëjnë këtë pajisje një objekt dëshirues për secilin përdorues të teknologjisë.

Kur është i hapur, pajisja ka përmasa 154.9 x 129.9 x 6.1 mm, dhe kur është e mbyllur, ai zvogëlohet në gjysmë të gjerësisë, me përmasa 154.9 x 67.1 x 13.4 mm. Pavarësisht ekranit të tij të gjerë, mbetet i lehtë me vetëm 253 g.

Një avancim i veçantë është ndërtimi i tij. Fold 5 përfshin ekranin e fortë Gorilla Glass Victus 2 për pjesën e përparme të ekranit (kur është i mbyllur) dhe pjesën e pasme, të kombinuar me një pjesë të përparme plastike për gjendjen e hapur. Korniza e aluminit, e quajtur “Armor aluminum”, ofron rezistencë të shtuar ndaj rënieve të pa pritura. Përveç kësaj, ka një vlerësim të rezistencës ndaj ujit IPX8, duke mbrojtur pajisjen nga zhytja në uj deri në 1.5m për 30 minuta. Dhe për artistët dhe ata që marrin shënime, Fold 5 tani ofron përkrahje për laps

Ekrani super AMOLED: Një përvojë shfletimi e pazëvendësueshme

Ekran Super AMOLED i Samsung Galaxy Fold5 shfaq një shumëllojshmëri të ngjyrave të pasura dhe një kontrast të mprehtë. Ky ekran fleksibël dhe inovativ përmirëson përvojën e shikimit, duke siguruar detaje të qarta dhe të përsosura, në mënyrë që përdoruesit të përjetojnë të gjitha aplikacionet dhe mediat e tyre në një ekran të madh dhe të lajmëruar.

Samsung Galaxy Fold5 përfaqëson pikën kulmore të inovacionit teknologjik dhe prezanton një kombinim të harmonizuar të performancës, dizajnit dhe cilësisë së ekranit. Ky telefon është shpikja e fundit që sjell më të mirën nga teknologjia bashkëkohore dhe do të bëhet shpejt një ikonë e teknologjisë në botën tonë të ngarkuar me përvojë digitale.

Ekrani kryesor i përkulshëm Dynamic AMOLED 2X, me një shpejtësi rifreskimi prej 120Hz dhe mbështetje HDR10+, zgjat 7.6 inç me një rezolucion prej 1812 x 2176 piksel. Kjo e barazon me një raport të mahnitshëm ekran-trup prej ~91.1%, duke premtuar përvoja vizuale të mahnitshme.

Megjithatë, magjia nuk ndalet këtu. Ekrani i mbuluar, i dizajnuar me Dynamic AMOLED 2X dhe i mbrojtur nga Gorilla Glass Victus 2, ofron një ekran prej 6.2 inçesh me një rezolucion prej 904 x 2316 piksel.

Kamera e përsosur dhe kapacitet i gjërë

Samsung Galaxy Fold5 është pajisur me një sistem kamere të fuqishëm dhe të përparuar që përshtatet me gjithë nevojat e përdoruesve. Përpara, kemi një kamerë primare të cilën e përbëjnë një sensor të lartë rezolucioni dhe një objektiv i cilësuar, duke sjellë foto të qarta dhe të detajuara, në kushtet më të ndryshme drite. Kamera telefoto shtrihet përtej mekanizmave tradicionalë dhe ofron zoom të fuqishëm, duke ju mundësuar të kapni detaje të afërta me thellësi dhe ndërtime të bukura.

Në anën tjetër, kemi një sistem ultra-shirore dhe një sensor për gjurmim të thellë, duke shtuar një dimension të ri të krijimtarisë fotografike. Këto karakteristika e bëjnë Galaxy Fold 5 një vegël të fuqishme për kreativitetin vizual, lejuar përdoruesit të eksperimentojnë me perspektivën dhe të shprehin veten në mënyrë të njëjtësuar dhe të fuqishme.

Fansat e fotografisë do të ken mundësi të nxjerrin foto dhe video fantastiker falë kamerës kryesore prej 50MP, një kamerë 12MP për fotografi ultra të gjerë dhe një tjetër kamerë për telefoto me rezolucion prej 10MP.

Për ata që duan të bëjnë selfie, kamera nën ekran është një lente 4 MP e gjerë. Për më tepër, kamera e mbuluar, e dizajnuar për foto të shpejta pa e hapur telefonin, është një lente 10 MP e gjerë. Fold 5 mbështet regjistrimin e videove 8K në 30fps e cila është kualiteti më i lartë që mundë të pajiset një smartphone dhe duke i lene mbrapra konkurrentet e sajë të sapo dalë.

Për ruajtjen e shënimeve, foto dhe video përdoruesit mund të zgjedhin mes tre konfigurimeve:

256GB me 12GB RAM, 512GB me 12GB RAM si dhe 1TB me 12GB RAM.

Të gjitha versionet përdorin teknologjinë e shpejtë UFS 4.0 për super shpejtësi të leximit/shkrimit.

Performanca e Baterisë

Samsung Galaxy Z Fold 5 vjen me një bateri të fuqishme me kapacitet prej 4400 mAh, duke e bërë të mundur një përformancë të qëndrueshme që zgjat gjatë gjithë ditës.

Me fuqinë e procesorit Snapdragon 8 Gen 2 dhe optimizimin e OneUI 5.1, bateria e Galaxy Z Fold 5 arrin të durojë një ditë të tërë me përdorim të moderuar. Përdorimi i aplikacioneve të zakonshme, shfletimi i internetit, dëgjimi i muzikës dhe komunikimi i vazhdueshëm janë të mundur për gjithë ditën, ndërkohë që ende ka 20-30% të energjisë në fund të ditës.

Një aspekt që duhet të merret parasysh është shpejtësia e ngarkimit. Megjithëse Galaxy Z Fold 5 ka një shpejtësi maksimale të ngarkimit prej 25W, kjo nuk është e njëjtë me shpejtësinë e disa konkurrentëve të tjerë. Për një ngarkesë të plotë të baterisë, duhet pak më shumë se një orë.

Galaxy Z Fold5 është i disponueshëm në ngjyrat Blu, Zi dhe Krem së bashku me një gamë të ndryshme mbulesash që ofrojnë prakticitet dhe stil, duke përfshirë një mbulesë të hollë për S Pen, një mbulesë të qartë për pajisje, një mbulesë Eco-Leather dhe një mbulesë me rrip që qëndron drejt.

Samsung është i angazhuar për të siguruar qetësi të klientëve me Samsung Care+, një shërbim mbështetjeje për dëmtimet aksidentale, riparime dhe më shumë. Klientët mund të përfitojnë zbritje të veçanta ose avantazhe të lira gjatë periudhave të para porosisë.

Për të mësuar më shumë Galaxy Z Fold5, ju lutem vizitoni faqen zyrtare të Samsung ose vizitoni dyqanet e autorizuar të Samsung pranë jush.

https://www.samsung.com/al/

https://www.samsung.com/al/smartphones/galaxy-z-fold5/

Specifikat

 • Main screen: 7.6in QXGA+ 120Hz Amoled flexible display
 • Cover screen: 6.2in HD+ 120Hz Amoled
 • Processor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
 • RAM: 12GB of RAM
 • Storage: 256, 512GB or 1TB
 • Operating system: One UI 5.1 based on Android 13
 • Camera: 50MP wide, 12MP ultrawide, 10MP 3x telephoto; 10MP and 4MP selfie cameras
 • Connectivity: 5G, dual sim, esim, USB-C, wifi 6E, NFC, Bluetooth 5.3, GNSS
 • Water resistance: IPX8 (1.5 metres for 30 minutes)
 • Dimensions folded: 154.9 x 67.1 x 13.4mm
 • Dimensions unfolded: 154.9 x 129.9 x 6.1mm
 • Weight: 253g

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se është shumë…