Vazhdon gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së

10 korrik 2024 | 09:05

Edhe gjatë ditës së sotme, nisur nga ora nëntë, do të vijojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Procesi i sotëm gjyqësor pason pas ditës së djeshme, që u shoqërua me një mori zhvillimesh në Dhomat e Specializuara në Hagë.

Fillimisht, ish-kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasniqi, iu hoq kollarja që po barte në seancën e djeshme.

“Z. Krasniqi ka pasur një kollare sot në mëngjes dhe ia kanë hequr, këtë kollare e ka pasur veshur edhe më herët në seanca të gjyqit, a mund të dimë pse ia kanë hequr?”

Kështu iu drejtua Trupit Gjykues avokatja e Jakup Krasniqit, Venkateswari Alagendra, e cila njoftoi se ish-kryeparlamentari nuk u lejua të hyjë në sallë nga sigurimi me kollaren që e kishte veshur, kollare kjo zakonshme, me shenjën e flamurit kombëtar.

Kollarja e njëjtë, Krasniqit raportohet t’i jetë kthyer pasi përfundoi seanca e djeshme.

Më pas, në seancë u dëgjua dëshmia e dëshmitarit Bislim Zyrapi.

Gjatë ditës, trupi gjykues njoftoi po ashtu se ka caktuar datën për shpalljen e aktgjykimit për lëndën e Pjetër Shalës.

Aktgjykimi në fjalë do të mbahet më 16 korrik, më fillim nga ora 14:00.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qytetarët në katër komunat në veri të Kosovës vazhdojnë t’i…