34 vjet nga vdekja e veprimtarit Fadil Vata

25 prill 2024 | 08:32

Sot mbushen 34 vjet nga vdekja e veprimtarit të çështjes kombëtare Fadil Vata.

Ai është një nga veprimtarët dhe udhëheqësit më të devotshëm të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare të viteve ’80.

Vata ndërroi jetë në vitin 1990 si pasojë e dhunës dhe torturave çnjerëzore që u ushtruan ndaj tij nga serbët.

Në nëntor 2021 është përuruar shtëpia-muze e heroit Fadil Vata në vendlindjen e tij në Sallagrazhdë të Suharekës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq,…