​35 vjet nga vrasja e Ali Ajetit

30 maj 2024 | 08:52

Më 30 maj 1989 në Podujevë ishte organizuar një demonstratë kundër regjimit serb.

Atë ditë në Kosovë po qëndronte për një vizitë një grup diplomatësh nga Evropa dhe pikërisht në këtë ditë e ashtuquajtur “Çeta e Llapit” doli me uniforma ushtarake nëpër rrugët e Podujevës.

Në një përleshje të armatosur vritet Ali Ajeti ndërkaq plagosen disa tjerë.

Ali Ajeti u lind në fshatin Sfeçël të Podujevës dhe nga viti 1984-1988 ishte në burg.

Pas daljes nga burgu, Ali Ajeti dhe disa tjerë vendosën të formojnë grupin që u quajt “Çeta e Llapit”, shkruan KosovaPress.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ky është momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet fizikisht nga…