A është kjo e ardhmja e maskave të fytyrës?

09 prill 00:14

Historia fillon me Marc Benioff, shefi ekzekutiv i kompanisë ‘cloud computing’ Salesforce, ndërsa po shikonte ‘MTV Video Music Awards’ verën e kaluar.

Për të qenë specifik, ai po shikonte Will.i.am, reperin dhe anëtarin e Black Eyed Peas, që mbante veshur një maske gazi dhe një helmete për në hapësirë. Kështu që telefonoi Will.i.am dhe e pyeti se çfarë kishte në fytyrën e tij. Will.i.am tha se ishte një ide që e kishte prej kohësh.

Will.i.am (left), who is founding member of the Black Eyed Peas, teamed up with a number of big names to make the 'smart mask,' including Honeywell and Hollywood costume designer Jose Fernandez (right) who designed SpaceX's iconic white suits

William Adams, i njohur më mirë për emrin e tij artistik Will.i.am, po përdor krijimtarinë e tij për të ndihmuar në mbrojtjen e njerëzve nga virusi koronavirus dhe po e bën këtë me teknologjinë më të fundit.

Called 'Xupermask,' the $299 device features built-in noise-cancelling headphones similar to Apple's AirPods, along with a charging port and LED lights around the front

Kështu lindi ajo që njihet si ‘Xupermask’, ‘maskë inteligjente’, që kushton 299 dollarë që përmban kufje të integruara AirPods të Apple, së bashku me një port karikimi dhe dritat LED në pjesën e përparme.

Mbulesa e fytyrës si fantastiko-shkencore përmban sistemin e filtrimit të Honeyëell-it HEPA të vendosur brenda një maske silikoni me pëlhurë rrjete, që vesh anët, të gjitha këto “qëndrojnë të relaksuara në fytyrë”.

The mask comes in two color combinations: white/gray/orange and black/black/orange. And is set to go on sale Thursday, April 8

“Ne po jetojmë në kohëra të fanta-shkencave. Pandemia e koronavirusit është drejtpërdrejt nga një film i vockël. Por ne kemi vendosur maska nga filmi i djeshëm. Kështu që doja të bëja një maskë për t’iu përshtatur epokës në të cilën jemi”, tha Will.i.am për The New York Times.

Maskat dalin në shitje nga sot, 8 prill, në SHBA.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pas pezullimit të AstraZeneca te personat nën 55 vjeç, ministri…