A mund të bashkëjetojnë hebrenjtë dhe arabët në paqe brenda kufijve të Izraelit?

07 dhjetor 2023 | 22:10

Sulmet e 7 tetorit dhe lufta e Gazës që pasoi tani po vendosin një tendosje të paprecedentë në marrëdhëniet midis hebrenjve dhe afërsisht 2 milionë palestinezëve që jetojnë me ta brenda kufijve të Izraelit.

Për hebrenjtë, viti 1948 festohet si viti i themelimit të shtetit izraelit. Për palestinezët, megjithatë, nga ana tjetër, i njëjti vit është sinonim i shkatërrimit (Nakba) dhe çrrënjosjes.

E megjithatë, për 75 vjet, hebrenjtë dhe arabët kanë bashkëjetuar brenda kufijve të Izraelit të sotëm.

Nga rreth dhjetë milionë qytetarë të Izraelit, afërsisht dy milionë janë arabë.

“Por pavarësisht tensioneve, bashkëjetesa brenda Izraelit, ku palestinezët me nënshtetësi izraelite përbëjnë një të pestën e popullsisë vazhdon”, shkruan FT, duke nënvizuar megjithatë se kjo bashkëjetesë tani po testohet në një shkallë të paprecedentë nga ngjarjet e dy muajve të fundit.

“Si hebrenjtë dhe palestinezët tani po mbajnë zi për një numër të paprecedentë viktimash dhe secili është i indinjuar nga sulmet ndaj popullit të vet,” vëren FT.

Sipas të dhënave të marra nga një sondazh i OJQ-së Chord Center, frika, urrejtja dhe dyshimi që hebrenjtë izraelitë ndiejnë ndaj bashkëqytetarëve të tyre arabë u rrit ndjeshëm nga 7 tetori e në vazhdim.

Në radhët e izraelitëve arabë, nga ana tjetër, u rrit kryesisht frika, por jo urrejtja. Natyrisht shumë arabë mund të kenë frikë të shprehen lirisht. Megjithatë, shumë palestinezë qartësisht nuk ishin aspak dakord me sulmet e ndërmarra nga Hamasi më 7 tetor.

Përafërsisht 2 milionë palestinezë me nënshtetësi izraelite që jetojnë dhe punojnë brenda Izraelit janë të punësuar kryesisht në industritë e shëndetësisë, farmaceutikës, ndërtimit, bujqësisë dhe shërbimeve. Edhe në vendin e punës, megjithatë, tani ka tension dhe dyshime të shtuara, me raporte të shfaqura për dhjetëra arabë të pushuar nga puna në javët e fundit, disa për postime në mediat sociale që punëdhënësve të tyre nuk i pëlqyen.

“Ne u kthyem 80 vjet prapa,” thotë 42-vjeçari Shlomo Shalom, një kasap hebre nga Jeruzalemi, duke iu referuar marrëdhënieve midis hebrenjve dhe arabëve, të cilat janë prishur.

Aktivistët hebrenj dhe palestinezë janë ankuar se anëtarët e qeverisë Netanyahu (si ministri aktual i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben Gvir dhe ministri aktual i Financave Bezalel Smotrich ) po nxisin tensionet, ndërsa qindra hebrenj të krahut të djathtë do të demonstrojnë sot në qytetin e vjetër të Jerusalemi.

Itamar Ben Gvir tha se ministria e tij bleu 10,000 armë me qëllim që t’ua jepte qytetarëve hebrenj në qytetet kufitare, qytetet me një popullsi të përzier dhe zonat e vendbanimeve në Bregun Perëndimor.

Ndërsa një kolon Bezalel Smotrich, nga ana tjetër, i krahasoi palestinezët e Bregut Perëndimor me “nazistët”.

Megjithatë, disa përpiqen të shohin disa elementë pozitivë ose të paktën jo aq negativë, duke theksuar për shembull se pavarësisht tensioneve ne nuk kemi parë ende incidente të dhunës brenda komunave si ato që ndodhën në shumë qytete me popullsi të përzier në maj 2021.

“Gjithçka që ne besuam tani është e pakuptimtë, po rifillon dhe askush nuk e di se si do të shkojnë gjërat,” tha 42-vjeçari Shlomo Shalom nga Jerusalemi, i cili para 7 tetorit tha se do të jepte jetën nëse do të ishte e nevojshme për miqtë e tij arabë por tani nuk është i sigurt nëse do ta bënte diçka të tillë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Liverpooli ka vazhduar me ndeshjet e mira pasi mbrëmë ka…