Abazi akuzon rëndë pushtetin pas zjarrit në IML: Komunistët nuk besojnë në drejtësinë e pavarur

21 nëntor 2023 | 15:00

Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi, ka reaguar ashpër pas zjarrit në Institutin e Mjekësisë Ligjore (IML) në Prishtinë.

Ai ka akuzuar pushtetin për vjedhjen e mostrave të Astrit Deharit dhe për zjarrin në IML.

Po ashtu, ai e ka akuzuar pushtetin e Lëvizjes Vetëvendosje se nuk beson në drejtësi të pavarur.

“Njëherë e vidhën, tani e dogjën dhe në ndërkohë ministrja e Drejtësisë bën padrejtësinë e shkelje të rëndë, duke degraduar e interferuar me shtyllën e pavarur, nga pozita e ministres dhe në prapaskenë me logon e qeverisë së republikës fyen prokurorin.  Deklarata publike pas intervistimit nga prokurori i rastit dëshmon që komunistët nuk besojnë në drejtësinë e pavarur, nuk e durojnë drejtësinë që nuk është sipas dëshirës së tyre. Kjo sjellje dhe ky interferim nga pozita të larta është i rrezikshëm e është i papranueshëm për shoqëritë demokratike. Ky nuk është ndryshimi, ky është VetëVazhdimi!”, ka shkruar Abazi në “Facebook”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shqipëria ka arritur për herë të dytë që të sigurojë…