Agim Ramadani, gjenerali i doktrinës moderne të ushtrisë më të re të shekullit të kaluar UÇK-së

19 maj 11:34

PROMEMORIE!

(Në 20-vjetorin e Betejes së Koshares)

Nga: Hisen Berisha

Historiografia e luftërave shqiptare për çlirim nga okupatorët, epoka post Gjergj Kastriotit fillon më 10 qershor, 1878 dhe ka si ogur bashkimin e Abdyl Frashrit dhe Sylejman Vokshit. Pra bashkimin e pendës dhe pushkës. Në luftën antimillosheviçjane, Pendës dhe urtësisë rugovjane iu bashkua Pushka e Agim Ramadanit, Gjeneralit të doktrinës moderne të ushtrisë më të re të shekullit të kaluar UÇK-së.

Kaq mundem me thanë unë sot në këtë përvjetor sepse të tjerat i qëndisi me plumb pushke vet Komandant Agimi.

Në artin modern të pikturës, penda e holle e tij kishte gravuar lindjen e re të një brezi të lirë ndërsa në Koshare me gryken e pushkës e pikturoi fitoren e UÇK-së, e ngjyrosi me gjakun e tij dhe ia dhuroi Kombit Shqiptar për tu mburrë përjetësisht me të.

Krenarë përherë me ty Agim!

Lavdi e nderë deri në përjetësi!

(Autori ka qenë njëri ndër komandantët e UÇK-së në Koshare)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përgëzuar subjektet politike dhe…