Aktakuzë ndaj malishevasit për vrasjen në Bellanicë të Malishevës

12 shkurt 2024 | 16:26

Prokuroria Themelore në Gjakovë ka ngritur aktakuzë, kundër të pandehurit I.Z., për veprën penale “Vrasja’’, dhe për veprën penale “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim i paautorizuar i armëve’’.

Në njoftimin e prokurorisë është thënë se i pandehuri I.Z. më 20 shtator të vitit 2023 në fshatin Bellanicë të Malishevës, me dashje ka privuar nga jeta, tani të ndjerin A.B.

“Në atë mënyrë që ditën kritike i pandehuri derisa ka qenë në lokal, vëren të ndjerin se kishte arritur në parking, i pandehuri afrohet tek automjeti i të ndjerit dhe me armën e tipit revolen ‘SIG SAUER – P320’, shtënë pesë here në kokën e tani të ndjerit, viktima bie përtokë, i pandehuri vazhdon duke shtënë edhe dy herë prapë në drejtim të tij përderisa trupi ishte i shtrirë për tokë, e ku nga plagët e marra i ndjeri ndërron jetë në vendin e ngjarjes, derisa i pandehuri largohet me veturë e tij nga vendi i ngjarjes dhe lajmërohet në polici”, ka njoftuar prokuroria.

Po ashtu, sipas aktakuzës, ndër tjera cekët se i pandehuri I.Z., ka mbajtur në pronësi, kontroll dhe posedim të paautorizuar të armës “SIG SAUER – P320”, fishek të kalibrit 9×19 mm, në dy pako, një karikator me 7 fishekë të kalibrit 9×19 mm, me cilën armë ka kryer veprën e përshkruar më lartë, me ç’rast e njëjta armë dhe municioni janë sekuestruar nga ana e zyrtarëve policor.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Granit Xhaka ishte fitues i madh i ndeshjes së Bayer…