“Amazon” prezanton robotin Astro

01 tetor 15:00

Kompania “Amazon” ka njoftuar se ka prodhuar një robot të pagëzuar me emrin Astro. Sipas “Amazon”, roboti është një pajisje teknologjike e zgjuar dhe mund të kryejë disa funksione.

Kompania tha se Astro mund të kontrollohet nga distanca kur nuk jeni në shtëpi, për të kontrolluar kafshët shtëpiake, familjarët e tjerë ose sigurinë e banesës.

Ai gjithashtu mund të patrullojë një shtëpi automatikisht dhe t’u dërgojë pronarëve një njoftim nëse zbulon diçka të pazakontë.

Lidhur me shqetësimet e privatësisë, Amazon ka shpjeguar se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Roboti ka disa kamera dhe mikrofona që kur janë të fikura nuk lejojnë robotin të lëvizë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministria e Shëndetësisë (MSh) ka njoftuar se gjatë 24 orëve…