Ambasadori i ShBA-së në Beograd: Kosova është shtet sovran

24 tetor 2018 | 22:59

Ambasadori i ShBA-së në Beograd, Kyle Scott, komentoi deklaratën e tij se Kosova është një shtet që shkaktoi reagime në Serbi.

Ai u tha sot gazetarëve në Beograd se ky është një qëndrim i mirënjohur i ShBA-së dhe se nuk kishte parë ndonjë gjë të diskutueshme në atë deklaratë.

Diplomati amerikan nuk beson se deklarata e tij do të ndikojë në marrëdhëniet e mira midis Beogradit dhe Washingtonit.

Ndryshe, kah mesi i këtij muajit, ambasadori Scott deklaroi se Qeveria e Kosovës nuk është e ashtuquajtura Qeveria e Kosovës, por shtet i pavarur dhe sovran, me përfaqësuesit e tij të zgjedhur./RTK

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në teatrin e qytetit “Istref Begolli” të Pejës, të enjtën…