Arrestohet prifti i Kishës Ortodokse Ruse, akuzohet si anëtar i një bande të përfshirë në vrasje

22 prill 2024 | 10:24

Stanislav Dementeyev, një prift i Kishës Ortodokse Ruse, atëherë pjesëmarrës në luftën kundër Ukrainës, Igor Selyutin dhe biznesmeni Stepan Morozov, dyshohen se janë anëtarë të një grupi të organizuar kriminal që kryen krime: vrasje, rrëmbime dhe zhvatje.

Banda ka një histori 20-vjeçare të vrasjes, rrëmbimit dhe zhvatjes së banorëve të rajonit të Belgorodit në Federatën Ruse, por ata u arrestuan vetëm kohët e fundit.

“Kommersant” raporton se OKG së cilës i përkiste të akuzuarit është krijuar në fund të viteve 1980 dhe krimet që tani ndiqen janë kryer nga viti 1997 deri në vitin 2017.

Nga hetimi thuhet se të tre dhe disa persona të tjerë janë banorë të rrethit Gubkin të rajonit Belgorod. Trupat e të paktën dy viktimave të supozuara të kësaj bande nuk janë gjetur ende.

“Në këtë rast mund të flasim për disa dhjetëra krime të rënda dhe veçanërisht të rënda”, thotë Kommersant.

Igor Selyutin, i cili është një ushtar profesionist, ishte më parë në forcat e policisë ndërkombëtare federale ruse, por policia e gjeti atë në vijën e frontit në Ukrainë në radhët e ushtrisë ruse. Ai luftoi si snajper në Abkhazi, gjatë agresionit rus kundër Gjeorgjisë, për të cilin u nderua me një medalje ushtarake. Mbrojtja këmbëngul se Selyutin nuk është një kriminel, por “një qytetar i përgjegjshëm që përmbush detyrën e tij ndaj atdheut”.

Një tjetër kriminel i dyshuar, Stanislav Dementejev, i cili u pagëzua si Eustathius, është një prift i dioqezës Gubkin. Kjo dioqezë pretendon se Dementeyev ka kryer vetëm përkohësisht shërbime hyjnore në famullinë lokale të Kishës së Gjithë Shenjtorëve, në fshatin Belenihino, rrethi Prokhorovsky, Belgorod Oblast, dhe se ai më parë ka qenë prift i Dioqezës Severnobaikal (Buryatia).

Megjithatë, të dy dioqezat, Gubkin dhe Severnobaikal, janë nën juridiksionin e Kishës Ortodokse Ruse të kryesuar nga Patriarku Kirill Gundyaev.

Gjykata e qytetit të Moskës vendosi t’i dërgojë të pandehurit në paraburgim, sepse “ata kanë lidhje të mëdha kriminale në mjedisin kriminal” përmes të cilave ata mund të fshihen nga hetimi paraprak dhe gjykimi, duke përfshirë edhe arratisjen në territorin e Ukrainës.

“Kommersant”, e pazakontë për mediat ruse që raporton në mënyrë të kufizuar për krimet dhe skandalet në hierarkinë e Kishës Ruse, citon edhe rastin e hieromonkut Spiridon (Yuri Abramov), kreu i tempullit të Profetit të Shenjtë Elia në fshatin Amurzet. Rrethi Oktyabr i Rajonit Autonom Hebre.

Në vitin 2021, Spiridoni u dënua me 18 vjet burgim rigoroz. U shpall fajtor për abuzim me 51 djem mbi 12 vjeç. /Antena

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ekipi i Real Madridit triumfoi në ndeshjen ndaj Barcelonës që…