Arrihet armëpushim për portin kryesor në Jemen

13 dhjetor 2018 | 16:24

Palët ndërluftuese në Jemen kanë arritur armëpushim për portin e qytetit, Hudaydah, zonë e cila konsiderohet litar shpëtimi për dy të tretat e banorëve të këtij shteti.

Ata kanë arritur këtë marrëveshje në fund të bisedimeve në Suedi, të ndërmjetësuara nga Kombet e Bashkuara, të cilat janë organizuar për t’i dhënë fund luftës civile pothuajse katërvjeçare.

Kjo luftë, e zhvilluar në mes të rebelëve huthi të mbështetur nga Irani dhe koalicionit të udhëhequr nga sauditët që mbështet Qeverinë e këtij shteti në ekzil, ka shkaktuar krizën më të rëndë humanitare në vjetët e fundit.

Mijëra persona kanë vdekur në luftime dhe miliona tjerë përballen me varfëri./rel/

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë vizitës së tij në…