BE-ja bën thirrje për një fillim të ri të raporteve me ShBA-në

20 janar 14:20

Bashkimi Evropian ka bërë thirrje për një fillim të ri të raporteve me ShBA-në.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka folur për nevojën e një “pakti të ri” për marrëdhëniet transatlantike. Ai e ka ftuar presidentin e zgjedhur amerikan, Joe Biden për një samit ShBA-BE në Bruksel.

“Sot është mundësia e rinovimit të raporteve transatlantike të cilat kanë pësuar gjatë katër vjetëve”, ka thënë Michel, duke shtuar se ShBA-ja dhe BE-ja duhet të punojnë së bashku për paqen, sigurinë, prosperitetin, lirinë, të drejtat e njeriut dhe barazinë gjinore.

Ai nuk e ka shtjelluar më shumë idenë e një pakti të ri ShBA-BE, por tha se përmes tij duhet shtuar marrëdhëniet shumëpalëshe, të trajtohet pandemia e Covid-19 dhe ndryshimi i klimës, si dhe të adresojë çështjet ekonomike dhe të sigurisë, raporton “Rel”.

Edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka folur me tone të njëjta, në favor të një rivendosjeje në marrëdhëniet transatlantike me Uashingtonin.

“Ky agim i ri në Amerikë është momenti që kemi pritur”, ka thënë von der Leyen.

BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara janë fuqitë kryesore tregtare në botë dhe kanë lidhje të ngushta kulturore, historike, biznesi dhe mbrojtjeje, por presidenti në largim, Donald Trump u përpoq të shmangte BE-në, duke mbrojtur largimin e Britanisë së Madhe nga blloku.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kandidatja e LV-së për deputet, Albulena Haxhiu, e ka konfirmuar…