Blin Berisha gjeniu i matematikës që fitoi dy medalje në New York, shteti nuk e ndihmoj me asnjë cent për asgjë

12 qershor 2024 | 19:59

13 vjeçari nga Blin Berisha ka fituar dy medalje, atë të artë dhe të argjend në garat shkencore në matematikë në New York.

Përveç Blinit medalje Kosovës i sollën edhe shokët e tij, por për asnjërin prej tyre institucionet e Kosovës nuk kanë ndarë asnjë cent.

Mjetet për udhëtim, akomodim e sigurim të vizave që përfshijnë shumën prej 5000 euro për një nxënës, janë detyruar që t’i sigurojnë familjarët.

Berisha ka fituar çmime edhe në garat e tjera ndërkombëtare në fushën e matematikës./Periskopi

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, ka…