“BMW X6” vjen me “Vantablack”, ngjyrën më të zezë në planet

30 gusht 12:08

“Vantablack” është një material i prodhuar nga një kompani në Britani, dhe njihet si lënda më e zezë në planet, që thith rreth 99.6% të dritës që sheh syri i njeriut.

Ky material, më saktësisht VBx2, do të shfaqet te “Frankfurt Motor Show”, teksa “BMW” paraqet brezin e tretë të modelit X6, sipas një deklarate nga vetë kompania.

VBx2 jo vetëm që është e zezë e veçantë, por jep edhe një lloj pasqyrimi mbi sipërfaqe që e bën të përshtatshme edhe për makina.

“Surrey NanoSystems”, kompania që e ka shpikur bojën “Vantablack”, i ka refuzuar deri më sot bashkëpunimet me kompanitë e tjera, por “BMW” iu duk më e përshtatshmja.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Modeluesja braziliane, Nathalia Baranchelli po “çmend” rrjetet sociale, sidomos fansat…