Brenda dy dekadave femrat do të jenë në gjendje të kenë bebe pa meshkuj

12 tetor 2018 | 11:59

Gratë australiane do të jenë në gjendje të kenë foshnja pa meshkuj brenda dy dekadave, thotë një ekspert i fertilitetit.

Doktor David Molloy tha se shtatzënitë nuk do të kenë më nevojë për kontributin e meshkujve në të ardhmen në sajë të avancimeve në teknologjinë e fertilitetit.

Aktualisht në Australi, komitetet etike dhe ndalimet ligjore do të ndalonin procesin në njerëz, por Dr Molloy tha se qëndrimet do të ndryshojnë me kalimin e kohës.

Dr. Molloy tha se “sukseset shkencore do të vazhdojnë të ndodhin dhe nuk mund të ndalet”, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.

“Kjo do të thotë se çiftet heteroseksuale ku njeriu ka sperma me cilësi të ulët dhe çiftet e grave, mund të kenë fëmijën e tyre gjenetik”, tha Dr Molloy.

“Unë mendoj se do të jetë e mundur të fekonduar një vezë me një sërë gjysmë kromozome”

Dr Molloy tha se përparimi në teknologjinë e pjellorisë do të ishte ‘një zbulim i madh’, por vuri në dukje se ishte ‘e rëndësishme për të hetuar rigorozisht sigurinë dhe për të vlerësuar etikën’.

Njëzet e nëntë minj të shëndetshëm u krijuan nga shkencëtarët në Akademinë Kineze të Shkencave duke përdorur ADN-në e marrë nga dy vezë të miut – pa spermë nga babai.

Shkencëtarët thanë se kjo teknikë mund të krijojë një ditë njerëzit, prindërit e të cilëve janë dy gra ose dy burra.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Prof. Lisen Bashkurti Negociatat janë instrumenti më efikas i diplomacisë.…