Britania i premton Ukrainës 580 milionë euro

24 prill 2024 | 08:37

Mbretëria e Bashkuar premtoi të martën një shtesë prej 580 milionë eurosh në furnizime të reja ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë raketa me rreze të gjatë dhe katër milionë fishekë municionesh.

Ajo vjen ndërsa Kievi përpiqet të pengojë forcat ruse që avancojnë në frontin jugor dhe lindor, mes kushteve të përmirësuara të motit.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak foli me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy të martën në mëngjes për të konfirmuar ndihmën.

Ai “e siguroi atë për mbështetjen e palëkundur të Mbretërisë së Bashkuar për mbrojtjen e Ukrainës kundër ambicieve brutale dhe ekspansioniste të Rusisë”, tha zyra e Sunak.

Sunak udhëtoi për në Varshavë më vonë të martën për t’u takuar me kryeministrin polak Donald Tusk dhe sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg për të diskutuar ndihmën ndaj Ukrainës.

Përpara vizitës, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se Sunak do të njoftonte 500 milionë paund (580 milionë euro) në furnizime të reja ushtarake britanike, duke përfshirë 400 automjete, 60 varka, 1 mijë e 600 municione dhe katër milionë fishekë.

Dërgesa do të përfshijë raketa britanike Storm Shadow me rreze të gjatë veprimi, të cilat kanë një rreze prej rreth 150 milje (240 km) dhe kanë rezultuar efektive në goditjen e objektivave ruse.

Disa kryeqytete perëndimore kanë shprehur shqetësime se dërgimi i raketave të tilla – të cilat mund të përdoren për të goditur objektiva thellë brenda territorit rus – mund të përshkallëzojë tensionet me Moskën, raporton Euronews.com, transmeton Klankosova.tv.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qytetarët e Maqedonisë së Veriut sot nga ora 7:00 e…