“Bugatti” thyen rekordin e shpejtësisë, Chiron arrin mbi 490 km/orë

03 shtator 14:29

“Bugatti” është bërë prodhuesi i parë i automobilave në botë që ka thyer rekordin e shpejtësisë 300-milje-orë (490.484 km / orë).

Me një prototip të pagëzuar si Chiron, kompania ka vendosur një rekord të ri botëror me 490.484 km / orë.

Rekordi u vendos nga Andy Wallace dhe u verifikua nga TÜV – Shoqata e Inspektimit Teknik të Gjermanisë.

Sipas një raporti të Top Gear në Mbretërinë e Bashkuar, një ekip inxhinierësh nga “Bugatti”, Michelin dhe eksperti i shasive Dallara punuan për modelin Chiron për gjashtë muaj për ta përgatitur atë për të thyer rekordin në fjalë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut…