Çmimin nobel për mjekësi e fitojnë tre shkencëtarë

07 tetor 13:01

Tre shkencëtarë që kanë zbuluar se si qelizat përshtaten me nivelet e oksigjenit kanë fituar Çmimin Nobel 2019 në Fiziologji ose Mjekësi.

Treshja William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza, kanë zbuluar se si qelizat përshtaten kur niveli i oksigjenit bie.

Akademia suedeze ka theksuar se gjetjet e tyre “elegante” po çonin në trajtime për aneminë dhe madje edhe kancerin.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka thënë se Turqia…