Deliu-Kodra: Shtyrja e liberalizimit, njëri prej lajmeve më të këqija për këtë fund vit

04 dhjetor 21:31

Deputetja e PDK-së Blerta Deliu-Kodra ka thënë se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave, duke përfshirë demarkacionin dhe luftën kundër korrupsionit, dhe është pritur të merren sinjale pozitive, por shtyrja e këtij procesi është lajmi më i keq për qytetarët në këtë fundvit.

Ajo këto komente i bëri në seancën e jashtëzakonshmet të Kuvendit të Kosovës, e cila po mbahet me kërkesë të opozitës për liberalizimin e vizave, pas me deklaratës së djeshme të komisionarit evropian për Zgjerim Johaness Hahn se nuk do të ketë heqje të regjimit të vizave deri në vitin 2020.

Deliu-Kodra kritikoi opozitën rreth reagimit të saj për liberalizimin e vizave, duke thënë se Kosova do të vazhdojë me punën e saj në forcimin e institucioneve, për të përafruar vendin në rrugëtimin e saj euroatlantik, ndërsa shtoi se BE duhet të trajtojë Kosovën njëjtë sikur vendet tjera të rajonit, të cilat kanë përfituar më herët nga ky proces.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Para disa ditësh, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka kërkuar…