‘Der Standard’: Kosova drejt zgjedhjeve nëse s’ka qeveri deri më 24 shkurt

19 janar 21:41

Është e paqartë nëse qeveria e re do të formohet pasi Albin Kurti ka 15 ditë për të vendosur, shkruan ‘Der Standard’ në një artikull dedikuar aktualitetit politik në Kosovë në mesin e ngërçit politik të krijuar për shkak të mos pajtimeve LVV-LDK për arritjen e një marrëveshje finale.

Është e paqartë nëse qeveria e re do të formohet pasi Albin Kurti ka 15 ditë për të vendosur, shkruan ‘Der Standard’ në një artikull dedikuar aktualitetit politik në Kosovë në mesin e ngërçit politik të krijuar për shkak të mos pajtimeve LVV-LDK për arritjen e një marrëveshje finale.

VV dhe LDK mund të krijojnë një aleancë qeveritare me përfaqësuesit e pakicave etnike, përfshirë Listën Serbe të Beogradit.

Bisedimet për koalicionin qeveritar midis Vetëvendosjes dhe LDK kishin ngecur javë më parë për shkak të kërkesës së LDK-së për të marrë postin e presidentit pasi të mbarojë mandati i Thaçit. Vetëvendosje e hodhi poshtë kërkesën, por ishte e gatshme ta linte LDK-në të marrë gjashtë nga pesë ministritë që ishin rënë dakord më parë për qeverinë e ardhshme.

Nga ana e saj, Lidhja Demokratike kundërshtoi ofertën. Të dy partitë ranë dakord menjëherë pas zgjedhjeve se qeveria e re duhet të kishte vetëm dymbëdhjetë ministra. Duket gjithashtu se nuk ka mosmarrëveshje të mëdha me programin e qeverisë.

Sipas Kushtetutës, kryeministri i caktuar duhet të paraqesë qeverinë e tij në Parlament brenda 15 ditësh. Nëse ai nuk është në gjendje ta bëjë këtë, kreu i shtetit duhet të propozojë një kandidat të ri për postin brenda dhjetë ditëve të tjera.

Nëse as kështu nuk arrin të formohet qeveria, do të ketë zgjedhje të reja. Sidoqoftë, kjo gjithashtu ndodh nëse qeveria nuk është formuar 60 ditë pasi të jetë formuar parlamenti. Kjo periudhë zgjat deri më 24 shkurt, përfundon artikulli i gazetës ‘Der Standard’.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zyrtari i LVV-së dhe kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka…