Dërgimi i armëve nga Koreja e Jugut në Ukrainë, gabim i madh

21 qershor 2024 | 08:41

Presidenti rus, Vladimir Putin tha të enjten se Koreja e Jugut do të bënte “një gabim shumë të madh” nëse vendos të furnizojë me armë Ukrainën, një ditë pasi ai nënshkroi një pakt të mbrojtjes reciproke me kolegun autokratin dhe liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Ai gjithashtu pretendoi se Seuli nuk ka “asgjë për t’u shqetësuar” në lidhje me partneritetin e ri strategjik të nënshkruar nga Rusia dhe Koreja e Veriut të mërkurën, që zotohet të përdorë të gjitha mjetet e disponueshme për të ofruar ndihmë të menjëhershme ushtarake në rast se tjetra sulmohet, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Ndihma jonë ushtarake për DPRK-në [Republikën Popullore Demokratike të Koresë] në përputhje me traktatin që ne nënshkruam lind vetëm nëse kryhet agresion ndaj njërit prej nënshkruesve të këtij dokumenti”, tha Putin.

“Me sa di unë, Republika e Koresë nuk planifikon agresion kundër DPRK-së, që do të thotë se nuk ka nevojë të kemi frikë nga bashkëpunimi ynë në këtë fushë”.

Marrëveshja, e cila vjen në sfondin e luftës së ashpër të Putinit kundër Ukrainës, është marrëveshja më domethënëse e nënshkruar nga Rusia dhe Koreja e Veriut në dekada dhe shihet si diçka si një ringjallje e premtimit të tyre të mbrojtjes reciproke të epokës së Luftës së Ftohtë të vitit 1961. Marrëveshja konsolidon lidhjen e fuqishme të regjimit të Kimit me një fuqi botërore që ka një veto në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe do të thotë se Rusia tani ka një pakt mbrojtës me armikun më të madh të Koresë së Jugut.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nuk do të largohemi nga Gaza derisa të gjithë pengjet…