Edhe në Zvicër po flitet për shkurtime të energjisë elektrike

16 gusht 08:23

Një sërë opsionesh janë duke u eksploruar për t’i parandaluar ndërprerjet e energjisë këtë dimër, thotë ministrja zvicerane e Energjisë, Simonetta Sommaruga.

Kjo vjen mes kritikave se vendi nuk ka krijuar një plan efektiv të kursimit të energjisë, raporton “swissinfo”.

“Zvicra po bën gjithçka për të parandaluar një mungesë, por të mos harrojmë se në Evropë ka luftë. Nuk ka siguri”, tha Sommaruga.

Ajo shtoi se miratimi i një objektivi të kursimit të energjisë prej 15-përqindësh si ai i Bashkimit Evropian do të “kishte kuptim”, por qeveria do ta merrte vendimin përfundimtar.

Komentet e saj vijnë pasi kreu i komisionit të energjisë elektrike u kritikua pasi i bëri thirrje qytetarëve që të blejnë qirinj dhe dru zjarri përpara dimrit.

Disa media dhe politikanë e morën këtë si një pranim se strategjia e qeverisë për energjinë ishte e papërgatitur për ndërprerje të mundshme të energjisë.

Sommaruga u tërhoq, duke thënë se një fushatë e kursimit të energjisë do të nisë në javët e ardhshme.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nënkryetari i PDK-së, Bernard Nikaj, në “Edicionin Special” në “Klan…