Ekspertët: Vala e dytë e koronavirusit nuk do të jetë e fortë sa e para

12 qershor 2020 | 11:52

Fazat lehtësuese që janë marrë së fundi nga të gjitha qeveritë pas pandemisë së Covid-19, në të vërtetë kanë risjellë shqetësimin se mund të jemi të prekur ose mund të rrezikohemi nga një valë e dytë e pandemisë. Aktualisht, në vendin tonë, shifrat e të prekurve të ditëve të fundit kanë qenë shqetësuese dhe në rritje. Po a është kjo vala e dytë e pandemisë? A do të jetë ajo më e rrezikshme se e para?

Frika e një vale të dytë të sëmundjes vazhdon të jetë e pranishme, e përforcuar edhe nga paralajmërimet e autoriteteve shëndetësore nëpër botë, që e presin mbërritjen e saj në vjeshtë. Megjithatë, disa ekspertë në Itali, shohin pak dritë në fund të tunelit. Presidenti i Këshillit Superior të Shëndetësisë në vendin fqinj, Franco Locatelli, deklaroi se me shumë gjasa, vala e dytë do të jetë më e butë se e para.

“Duhet të jemi të përgatitur për mbërritjen e një vale të dytë të infektimeve, e cila, nëse do të vijë vërtet, nuk besoj se do të ketë për çdo rast, përmasat dhe fuqinë e së parës”,- tha Locatelli.

Deklarata e tij vjen në kohën kur Universiteti “John Hopkins” në Amerikë njoftoi se në botë u kapërcye niveli i 7 milionë të infektuarve. Në Itali ndërkohë, fondacioni “Gimbe” ka dhënë alarmin, sepse në rajonet ku virusi qarkullon më shumë, po bëhen më pak tampone.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Rusia ka raportuar 8,779 raste të reja me koronavirus brenda…