Ende vazhdon takimi i kryenegociatorëve për dinarin

15 maj 2024 | 16:48

Për më shumë se gjashtë orë është duke vazhduar takimi i sotëm i përbashkët i kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimit dhe Petar Petkoviqit, me ndërmjetësimin e emisarit evropian, Miroslav Lajçak, ku vazhdojnë diskutimet për çështjen e dinarit.

Për të njëjtën temë tashmë është duke u diskutuar për të shtatën herë. Krejt kjo erdhi për shkak të rregullores së re të Bankës Qendrore të Kosovës për kryerjen e pagesave dhe përdorim të vetëm të valutës euro në Kosovë.

Në të gjitha këto takime deri tani nuk është arritur një kompromis mes palëve, për të njëjtën çështje bashkësia ndërkombëtare ka qenë kritike ndaj palës së Kosovës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Jasir Asani nuk do të luajë asnjë ndeshje deri në…