Erdogani viziton sot Papa Françekun në Vatikan

05 shkurt 2018 | 08:57

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, pritet të takohet me Papa Françeskun gjatë ditës së sotme, në vizitën e parë të një lideri turk në Vatikan në 59 vjet.

Zyra e Erdoganit ka thënë përmes një deklarate se të dy do të bisedojnë për statusin e Jerusalemit, marrëdhëniet Turqi-Vatikan, për Sirinë, krizën e refugjatëve, terrorizmin, ksenofobinë dhe islamofobinë.

Papa dhe Erdogan janë takuar për herën e fundit në 2014-n, pas vizitës së papës në Turqi.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi për nder të 10-vjetorit të…