Eventi i Samsung Bespoke Life i vitit 2023 vë në dukje teknologjitë që ofrojnë komoditet sot teksa ndërtoni një të nesërme më të qëndrueshme

08 qershor 13:57

Samsung njofton fillimin e epokës “Bespoke Life”, duke riafirmuar angazhimin e tij për të transformuar jetën e përdoruesve përmes qëndrueshmërisë, lidhjes dhe dizajnit.

Samsung Electronics do të shënojë sot fillimin e një kapitulli të ri për pajisjet shtëpiake në Bespoke Life 2023, ekspozita e tretë vjetore e kompanisë me përditësimet më të fundit të linjës së saj Bespoke. Gjatë transmetimit në orën 16:00 në faqen zyrtare të Samsung, dhe kanalit YouTube, eventi ofroi për mediat globale dhe konsumatorët një mundësi për të mësuar se si po transformohet vizioni i zgjeruar “Bespoke Life” i kompanisë për stilin e jetës së përdoruesve, përmes qëndrueshmërisë, lidhjes dhe dizajnit.

“Bespoke Life” mishëron angazhimin e Samsung për t’i bërë shtëpitë dhe të ardhmen tonë më të qëndrueshme duke riafirmuar pajisjet në të cilat mbështetemi çdo ditë,” tha Jong-Hee (JH) Han, Zëvendës Kryetar, CEO dhe Shef i Departamentit të Eksperiencave të Pajisjeve (Device Experience) në Samsung Elektronics. “Duke prezantuar mënyra të reja dhe kreative për përdoruesit. Produktet dhe zgjidhjet tona më të fundit fuqizojnë këdo që të shijojë një mënyrë jetese më të ndërgjegjshme për mjedisin, të lidhur dhe me stil.”

Teknologji që e bëjnë jetesën e qëndrueshme dhe më të thjeshtë

Koncepti Bespoke Life i Samsung lindi nga besimi se pajisjet shtëpiake janë çelësi për të krijuar një të nesërme më të qëndrueshme. Prandaj, eventi Bespoke i këtij viti do të nxjerrë në pah përpjekjet e Samsung për të reduktuar emetimet e karbonit në të gjithë ciklin e jetës së produktit. Gjatë eventit do të prezantohet gjithashtu filtrin e ri Less Microfiber™,  si një zgjidhje e thjeshtë për minimizimin e ndotjes mikroplastike gjatë proçeseve të larjes së rrobave.

Nga burimi dhe prodhimi te shpërndarja, përdorimi dhe riciklimi, Samsung po ridizajnon çdo fazë të ciklit jetësor të produktit për të ndihmuar në reduktimin e përdorimit të energjisë dhe emetimeve të dioksidit të karbonit. Shembuj të përpjekjeve të kompanisë për të ricikluar më shumë burime përfshijnë funksionimin e një qendre riciklimi me qark të mbyllur, përfshirjen e materialit bioplastik nga mbetjet e vajit në kutitë e magazinimit të frigoriferëve Bespoke dhe zgjerimin e përdorimit të rrjetave të ricikluara të peshkimit. Pasi të jenë prodhuar produktet, ato u dërgohen përdoruesve në ambalazhin ekologjik të Samsung, i cili filloi të zëvendësojë shiritin dhe mbështjelljen plastike me letër në fillim të këtij viti.

Për të inkurajuar qëndrueshmërinë gjatë fazës së përdorimit të produktit, Samsung vazhdon të zgjerojë shërbimet që e bëjnë edhe më të lehtë kursimin e energjisë. Kjo është arsyeja pse, këtë vit, pesë pajisje të reja Bespoke, duke përfshirë frigoriferë, lavatriçe, tharëse, pjatalarëse dhe kondicionerë, si dhe sistemi i ngrohjes Eko i Samsung, do të paraqesin një version të përmirësuar të SmartThings AI Energy Mode që së shpejti do të jetë i disponueshëm në 65 shtete.

Përveç promovimit të reduktimit të emetimit të karbonit dhe përdorimit të energjisë, Samsung vazhdon të ketë një rol aktiv në trajtimin e ndotjes mikroplastike. Pas zhvillimit të një proçesi të larjes së rrobave që redukton emetimin e mikrofibrave deri në 54%, Samsung dhe Patagonia janë bashkuar edhe një herë për të lançuar filtrin Less Microfiber™. Filtër i cili përshtatet si në lavatriçet Samsung ashtu edhe në ato të konkurrentëve, filtri Less Microfiber™ është në gjendje të kapë deri në 98% të mikrofibrave të emetuara gjatë cikleve/ proçeseve të larjes. Kur përdoret për të larë dy kilogramë rroba katër herë në javë, filtri mund të ndihmojë në reduktimin e deri në 132 gram mikroplastik për person në vit – një sasi e barabartë me afërsisht tetë shishe plastike 500 ml.

Drejt një shtëpie me hiper-lidhje

Të bësh pjesë “Bespoke” në jetën e dikujt, do të thotë  të optimizosh pajisjet në mënyra që të thjeshtojnë dhe fuqizojnë rutinën tënde. Duke forcuar lidhjen me të gjithë linjën dhe duke zgjeruar AI në më shumë kategori produktesh, Samsung po hap rrugën për një epokë të re të shtëpive të hiper-konektuara

Duke kombinuar përmirësimet më të fundit të Samsung SmartThings dhe teknologjinë AI, produktet Bespoke ofrojnë një përvojë të automatizuar pa probleme në shtëpi – një përvojë në të cilën pajisjet mësojnë modelet e përdorimit të përdoruesve dhe ofrojnë automatizime të personalizuara bazuar në konfigurimin dhe stilin e jetës së tyre inteligjente. Për ta bërë më të lehtë për konsumatorët që të shijojnë ato përvoja, Samsung ka njoftuar se po integron mbështetjen Wi-Fi në të gjitha pajisjet e reja Bespoke dhe do ta bëjë lidhjen standarde në të gjitha grupet e pajisjeve Samsung në vitet e ardhshme.

Samsung ka njoftuar gjithashtu lançimin e Bespoke Jet AI – fshesa me korrent më e fuqishme 

në botë dhe e para që do të jetë UL Verified for AI. Duke kombinuar deri në 280 W  fuqi thithëse me një kohë funksionimi deri në 100 minuta  për karikim, Bespoke Jet AI ofron performancën e nevojshme për t’i dhënë të gjithë shtëpisë një pastrim të plotë. Modaliteti i tij i pastrimit me AI  monitoron në mënyrë inteligjente ngarkesën e furçës dhe presionin e ajrit të fshesës për të dalluar mjedise të ndryshme  pastrimi, duke përfshirë llojin e dyshemesë, dhe optimizon automatikisht cilësimet si fuqia e thithjes dhe shpejtësia e furçës  për të maksimizuar performancën e pastrimit dhe kohën e përdorimit. Fshesa me korent All-in-one Clean Station, prodhon një ciklon të fuqishëm rrotullues për të zbrazur menjëherë dhe në mënyrë efektive  koshin e plehurave të grumbulluar.

Zgjerimi i Bespoke në më shumë vende dhe kategori

Tre milionë frigoriferë Bespoke që janë shitur në mbarë botën që nga lançimi i linjës tregon interesin e madh të konsumatorëve për pajisjet që ofrojnë më shumë opsione dhe funksionalitet sesa standardet e vjetra. Sot, ky rimendim, që pajisjet duhet t’u ofrojnë përdoruesve vazhdon të përcaktojë dizajnin e pajisjeve Bespoke – një qasje dizajni që bëhet më dinamike dhe më e dallueshme sa herë që zgjerohet një kategori e re produkti.

Që nga ky vit, pajisjet Bespoke tani përfshijnë gjithsej 15 kategori produktesh të disponueshme për konsumatorët në 52 vende. Çdo përmirësim i pajisjeve paraqet një mundësi për t’iu përshtatur më shumë stileve të ndryshme të jetesës dhe nevojave. Për këtë, Samsung po zgjeron linjën e tij të frigoriferëve Bespoke, duke prezantuar Bespoke 4-Door Flex™ me Family Hub™+, si dhe modele të reja krah për krah dhe të montuar lart. Flex™ me 4 panele me porosi me Family Hub™+ përmban një ekran me prekje pa korniza, 32 inç, që është gati dyfishi i madhësisë së modelit të mëparshëm dhe përfshin funksione edhe më të përshtatshme dhe argëtuese për shumë proçese. Modelet e reja krah për krah dhe të montuara lart kombinojnë disa nga teknologjitë më të avancuara të ruajtjes së ushqimit të Samsung me panelet e përparme elegante dhe minimaliste të disponueshme në një larmi ngjyrash.

Përveç lançimit të larëses dhe tharëses me AI Bespoke në Azinë Juglindore këtë vit, Samsung ka zbuluar se shërbimi i personalizimit MyBespoke tani është i disponueshëm në Shtetet e Bashkuara. Duke lejuar këdo që të krijojë panele frigoriferi të një lloji duke përdorur foto ose vepra arti origjinale, MyBespoke e bën të lehtë për përdoruesit të kultivojnë një pamje kuzhine që pasqyron vërtet mënyrën e tyre të jetesës. Për të çuar më tej etikën e guximshme të dizajnit të Bespoke, kompania ka njoftuar se panelet Bespoke  me prodhim të kufizuar janë krijuar nga studio krijuese italiane TOILETPAPER dhe janë  prezantuar për herë të parë në Fuorisalone 2023.

Për të mësuar më shumë rreth evolucionit të Bespoke, merrni pjesë në Bespoke Life 2023 më 7 qershor në orën 10:00 EDT (16:00 CEST, 23:00 KST). Eventi transmetohet në kanalin global të Samsung në YouTube, Samsung Newsroom dhe Samsung.com.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në një video prej gati dy minuta të shpërndarë në…