Fabrika, industria e plumbit, teknologjia 5G – Detaje se çka përfiton Kosova nga financimi amerikan

23 shtator 12:35

Kryetar i Odës Ekonomike në Kosovë Berat Rukiqi, ka treguar se cilët sektorë pritet të përfitojnë nga marrëveshja e financimit amerikan, që u nënshkrua më 4 shtator në Uashington.

Me anë të një postimi në profilin e vet në “Facebook’, Rukiqi ka përmendur Brezovicën, Rugovën, Fabrikën e Baterive, si dhe industrinë e Ushqimit e Përpunimin e Plumbit.

Sipas tij, nga marrëveshja e financimit, Kosova do të përfitojë edhe në teknologjinë 5G.

Rukiqi ka shtuar se janë krijuar të gjitha mundësitë, teksa Kosovës i mbetet që të zhvillojë projekte të mira dhe fizibile.

Postimi i plotë i Rukiqit pa ndërhyrje:

Sektoret dhe projektet me mundesi te perfitimit te financimit amerikan:

– Brezovica

– Rugova (Borea)

– Fabrika e baterive

– Termocentrali me LNG (Gas Natyror)

– Industria e perpunimit te ushqimit

– Qendra e logjistikes

– IT (per global supply chains)

– Perpunimi i plumbit

– Sektori automativ

– Teknologjite 5G

– etj

Mundesite jane, neve na mbete te zhvillojme projekte te mira dhe fizibile.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në Prizren përmes një komunikate…