Fajoni: Një vit i rëndësishëm për zgjerimin e BE-së, pres raporte inkurajuese në samitin e Brukselit

04 dhjetor 2023 | 11:38

Ministrja e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Tanja Fajon, ka thënë se ky vit është jashtëzakonisht i rëndësishëm për zgjerimin e Bashkimit Evropian (BE), duke shtuar se pret raporte inkurajuese në Samitin e BE-së lidhur me këtë proces.

Në një intervistë për agjencinë maqedonase “MIA”, Fajoni ka theksuar se “zgjerimi është bërë imperativ gjeostrategjik”.

Ajo ka kujtuar detyrimin nga Forumi Strategjik i Bledit që Evropa të jetë e gatshme të pranojë anëtarë të rinj deri në vitin 2030, duke përfshirë edhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Nëse shikojmë se çfarë po ndodh rreth nesh, agresionin rus në Ukrainë, konfliktin në Lindjen e Mesme, Bashkimi Evropian duhet të jetë i fortë dhe duhet të jetë i bashkuar. Ne kemi një detyrim të qartë që shtetet të përgatiten për zgjerim deri në vitin 2030. Dhe nga ana tjetër, unë dhe Sllovenia përpiqemi që vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë të gatshme dhe të afta për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian”, ka thënë ajo, duke shtuar se dëshiron të shohë fillimin e negociatave të anëtarësimit me Bosnje dhe Hercegovinën, Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë.

“Në këtë kontekst, është thelbësore që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të hapin dhe të fillojnë negociatat konkrete me një konferencë të re ndërqeveritare”, ka thënë Fajoni.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pas Etrit Berishës, Mirlind Dakut është prononcuar edhe Klaus Gjasula…