“Ferr” në Teksas, digjen një milion hektarë

01 mars 2024 | 08:20

Zjarret katastrofike që shpërthyen në Teksas Panhandle kanë mbytur të paktën dy njerëz dhe po kërcënojnë të shkatërrojnë shumë shtëpi, bagëti dhe mjete jetese, ndërsa ferri më i madh në historinë e shtetit përfshin sipërfaqe toke çdo minutë.

Zjarri Smokehouse Creek tani ka djegur më shumë se 1 milion hektarë vetëm në Teksas, duke e bërë atë zjarrin më të madh të regjistruar në shtet, shkruan CNN.

Zjarri ka djegur gjithashtu më shumë se 31 mijë e 500 hektarë në Oklahoma që nga mbrëmja e së enjtes, tha shërbimi pyjor i atij shteti.

Në total, zjarri është ndër më të mëdhenjtë në Lower 48 që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave të besueshme në vitet 1980.

‘Ferri’ është një nga tre zjarret që digjen në Teksas Panhandle – pa fund në horizont.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Gazetari Baton Haxhiu është larguar nga studio e emisionit të…